Dřevařům se například nelíbí, že by se významná část státního dřeva podle nového modelu obchodovala přes burzu. Podle Klimši to může vést k odlivu dřeva do zahraničí, například do Rakouska. Čeští zpracovatelé by pak měli dřeva nedostatek. "Smlouvy vycházející z nového modelu jsou nevyvážené a po právní stránce velmi špatné," řekl Klimša. Již dříve KLDS uvedla, že nový model výrazně sníží výnosy z lesů pro stát a sníží konkurenceschopnost celého odvětví.
LČR si za modelem, který připravil ve středu odvolaný obchodní ředitel LČR Bohumil Kos, stojí. "Model je připravený a funkční. Rámcové kupní smlouvy jsme připraveni podepsat," řekla ČTK mluvčí LČR Šárka Kubelková. Odmítla, že by odvolání Kose mělo souvislost s potížemi při uzavírání smluv.
LČR prostřednictvím nového modelu chtějí samy zobchodovat polovinu dříví těženého ve státních lesích, ročně jde zhruba o čtyři miliony metrů krychlových dřeva. Z nich by se až třetina prodala dražbou, třetinu by získali takzvaní významní odběratelé a zbytek by získali zejména menší regionální dřevaři. Druhou polovinu státního dřeva by si měly prodat lesnické firmy, které ve státních lesích budou v příštích třech letech pracovat na základě nyní uzavíraných výběrových řízení. V současném modelu je většina dříví, které po těžbě zůstává ve vlastnictví LČR, obchodována prostřednictvím společnosti Hradecká lesní a dřevařská společnost.
Klimša uvedl, že dřevařské firmy jsou připraveny jednat o nových obchodních podmínkách s novým vedením LČR. "Věřím, že se dohodneme tak, aby smlouvy mohly být podepsány do 1. ledna příštího roku," řekl Klimša. LČR nyní po nedávné rezignaci generálního ředitele Jiřího Holického z pověření řídí výrobně technický ředitel Vladimír Dolejský. Ten ve středu vedle Kose odvolal i ekonomickou ředitelku Miluši Kadeřávkovou. Na místo generálního ředitele je vypsané výběrové řízení.
LČR, kterým patří polovina lesů v zemi, se v posledních letech potýkají s problémy řádně vypsat tendry na lesnické práce. Nyní vyhodnocují miliardové tendry na práce pro roky 2008 až 2010, které také některé lesnické firmy kritizují. V hospodaření LČR letos čekají propad zisku z 1,7 miliardy korun na 400 milionů korun.