...technologických a energetických firem.
Většinu seance přitom akcie strávily v červených číslech v obavách, že to nejhorší z kreditní tísně mohou mít trhy ještě před sebou.
V závěrečné hodině obchodování však vývoj na burze pomohly otočit energetické tituly jako Schlumberger díky 2procentnímu růstu cen ropy i momentum technologických titulů s velkou kapitalizací, jako je Google .
Na základě zprávy o nečekaně vysokém říjnovém přírůstku pracovních míst ve Spojených státech posílily také akcie firem úzce vázaných na zdraví ekonomiky jako Caterpillar či Honeywell .
Akcie Merrill Lynch , která minulý týden šokovala investory odpisy z úvěrů ve výši 7,9 miliardy dolarů, během seance padaly až o 12 procent po zprávách, že by mohla čelit dalším odpisům v řádech miliard. Jde o nejhlubší průběžný denní propad akcií této investiční banky za 18 let.
Wall Street Journal napsal, že Merrill se pokusila odložit některé ztráty přesunem aktiv do zajišťovacích fondů a že věc zřejmě prošetří americká komise pro cenné papíry. Deutsche Bank titulu srazila investiční doporučení s tím, že dodatečné ztráty by mohly dosáhnout až 10 miliard dolarů.
Index amerických blue chips Dow Jones vzrostl o 0,20 procenta na 13.595,10 bodu, širší index Standard & Poor's 500 přidal 0,08 procenta na 1509,65 bodu a technologický Nasdaq Composite stoupl o 0,56 procenta na 2810,38 bodu.
Za celý minulý týden index Dow Jones klesl o 1,53 procenta a S&P 500 oslabil o 1,67 procenta, zatímco Nasdaq získal 0,22 procenta.
"Tohle je pohádka o dvou akciových trzích," řekl Hugh Johnson, investiční ředitel ze společnosti Johnson Illington Advisors.
"Příčinou této volatility, jíž jsme svědky, je, že pozornost investorů těká mezi špatnými zprávami v sektoru bydlení a financí a dobrými zprávami, které představují technologie."
[YORK/Reuters/Finance.cz]