Na nezájem zákazníků si rozhodně nemůže stěžovat Správa lesů města Olomouce. "Zájem o palivové dříví je obrovský. Na dodávky jsou pořadníky. Už nyní víme, že poptávku nebudeme schopni plně uspokojit," uvedl zástupce ředitele olomoucké správy Radek Malínek. Všechny zájemce o palivové dříví z regionu neuspokojí ani státní podnik Lesy České republiky.
Na vysokou poptávku nedokážou odpovědět ani některé lesní správy ve středních Čechách. "O palivové dřevo je ohromný zájem. Je to moderní a téměř v každém novém domě je krb," řekl Martin Čížek, spolumajitel firmy Deblice-lesy, která sídlí v Dymokurech na Nymbursku. Velké starosti podobným firmám podle něj ovšem přidělal orkán Kyrill. Lesy ČR tehdy zastavily veškeré úmyslné těžby a levné palivové dřevo se pak nevyplatilo převážet na velké vzdálenosti.
Trochu jiná situace panuje v Pardubickém kraji, kde lze objednané dřevo dostat prakticky ihned. "Lidi mají nejspíš zásoby z loňska, kdy byla mírná zima," uvedl majitel firmy Angelo ze Svitav Pavel Vavřín. Podle spolumajitele společnosti Jas z Moravské Třebové Jaroslava Fojta se lidé začnou zásobovat dřevem v nejbližší době a poptávka po palivovém dřevě ještě vzroste.
Značný zájem o palivové dřevo se objevuje v Ústeckém, ale i ve Zlínském kraji. V souvislosti s rostoucími cenami energie se obyvatelé zejména na vesnicích vrací k nejlevnějšímu palivu. Někde se však díky teplé zimě obyvatelům podařilo dřevo ušetřit a nyní dokupují jen menší množství. "Zájem je velký, někteří lidé se navíc kvůli mírně rostoucím cenám dřeva snaží předzásobit i na další sezony," uvedl Petr Sedlák, jenž se v obci Loučka na Vsetínsku zabývá produkcí krbového a palivového dříví.
Poptávka Jihočechů o palivové dříví zato příliš neroste. Podle pil v kraji je poptávka po nejlevnější surovině k topení skoro stejná jako loni. Většina domácností díky loňské mírné zimě nestačila spotřebovat zásoby, a tak na zimu jen přikupuje uhlí. V Libereckém kraji poptávka po palivovém dříví dokonce poklesla.
Většinou stejnou, místy mírně vyšší poptávku po palivovém dříví než loni pociťují pily a prodejci otopu v Plzeňském či Karlovarském regionu. Ceny tam meziročně stagnují, v místech větších polomů po lednovém orkánu šly o deset až 15 procent dolů. V Královéhradeckém kraji způsobil lednový orkán současný nedostatek kvalitního tvrdého palivového dřeva. Těžaři se soustředí na smrkové polomy a na těžbu listnáčů jim údajně nezbývají kapacity.
"Zájem je proti loňsku obrovský, s tím, že zhruba se to pohybuje o sto korun více za jeden prostorový metr, protože Lesy České republiky zvedly ceny. Moc lidí ani na to nereaguje," uvedl ostravský podnikatel s palivovým dřívím Tomáš Kukučka. Ceny podle něj vylétly jen u tvrdého dřeva, které je nyní nedostatkové. Cena za jeden plnometr tohoto sortimentu činí až 1100 korun, měkké dřevo se prodává stejně jako loni za 800 korun.
Obliba topení dřevem stoupá i na Vysočině. Kvůli kalamitě, kterou v lesích způsobil lednový orkán se nabídka dřeva na topení výrazně nezvýšila. "Na Vysočině bylo znehodnoceného dřeva minimum. Stromy se většinou vyvrátily," zdůvodnil Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Podle něj zájem o palivové dříví stoupá dlouhodobě. Lidé chtějí hlavně buky, prodávají se i břízy nebo smrkové dřevo. Podle Svobody se prodej družstvu vyplatí.
Výrazně méně zaplatí takzvaní samovýrobci, kteří si palivo mohou sami vyřezat v porostech, kde byly prováděny prořezávky, nebo zpracovávají zbylé dřevo po polomech.