Pro Českou republiku banka letos předpovídá růst hrubého domácího produktu o 5,5 procenta a napřesrok oslabení na 4,6 procenta. Rovněž u Slovenska se čeká polevení z letošních 8,5 procenta na 7,0 procenta. Podobné zpomalení se odhaduje i v Polsku, v Maďarsku, v Pobaltí, na Balkáně, v Rusku i ve většině dalších zemí někdejšího Sovětského svazu.
Instituce, která Česku a dalším bývalým komunistickým zemím pomáhá od počátku 90. let s transformací na tržní ekonomiky, je překvapena, že střední a východní Evropu nynější globální problémy ovlivňují nečekaně málo. "Snad nejpřekvapivější poznatek je, jak dobře si celý region dosud vedl v situaci (globálních) tlaků. Vliv na růst to však mít bude," řekl novinářům podle agentury Reuters hlavní ekonom EBRD Erik Berglof.
USA a západní Evropu během jara a léta zachvátily problémy na úvěrových trzích v důsledku krize amerických hypoték. EBRD konstatovala, že nákaza se vzhledem ke zdejšímu bouřlivému otevírání finančního sektoru nevyhnula ani jejímu regionu.
Potíže zřejmě nejvíce postihnou finanční sektory a ekonomiky zemí s vysokými zahraničními dluhy, ať firemními nebo státními. Za nejzranitelnější analytici považují baltské státy a Kazachstán. Úvěrová krize se v celém regionu zřejmě nejvíce odrazí mírným poklesem přílivu kapitálu z rekordních úrovní minulých let, uvedla EBRD.