Stavba nádraží v Brně má začít na konci roku 2009

09.11.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 9. listopadu (ČTK) - Stavba nového osobního nádraží v Brně, které bude oproti současnému posunuto o 800 metrů na jih od centra, by měla začít nejpozději do konce roku 2009. Novinářům to oznámil investor stavby, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Druhá varianta přestavby brněnského železničního uzlu s nádražím na současném místě, se kterou přišli vloni před komunálními volbami zelení, je tak zřejmě již mimo hru.

Generální ředitel SŽDC Jan Komárek na tiskové konferenci řekl, že do konce roku bude dokončena studie proveditelnosti, která je nutná pro čerpání evropských dotací. Poté firma začne připravovat projektovou dokumentaci. Pokud by nádraží zůstalo na současném místě, investor by přišel o dotace, protože takový záměr není připraven.

"Příprava úplně nového projektu by trvala nejméně šest až sedm let. A evropské dotace v období 2007 až 2013 musíme proinvestovat do dvou let od jeho skončení, což by se v žádném případě nestihlo. Buď neuděláme nic, nebo budeme pokračovat v původním plánu," řekl primátor Brna Roman Onderka.

Město si přesto o prázdninách nechalo vypracovat odbornou analýzu obou variant. Variantní posouzení je jednak jednou z podmínek pro čerpání evropských dotací, druhým cílem analýzy bylo podle Onderky nalézt silná a slabá místa jednotlivých variant. Na základě jejích výsledků se nyní upravuje původní projekt. Celkové náklady rekonstrukce se zatím podařilo snížit z 30 na asi 20 miliard korun.

Centrum města přesto možná o koleje nepřijde. V polovině týdne přišel s kompromisním návrhem brněnský zastupitel Josef Veselý, který navrhl, aby po novém železničním koridoru jezdily jen dálkové a nákladní vlaky a regionální spoje zajížděly mimoúrovňovou rychlodráhou do míst dnešního nádraží. "My zatím neznáme podrobné detaily jeho návrhu, ale budeme se jím na pracovní skupině určitě zabývat. Zdá se, že by nešlo o nijak razantní zásah. Hlavní částí projektu je totiž právě průtah městem a propojení rychlostních koridorů," řekl Komárek.

Přestavba železničního uzlu Brno sestává z několika staveb. První z nich, stavba odstavného nádraží, kde se budou vlaky sestavovat, opravovat a čistit, začala letos v říjnu a skončí v polovině roku 2009. Poté se začne stavět budova nového osobního nádraží a modernizace průjezdu. Celkové náklady se pohybují kolem 20 miliard korun, asi sedm miliard korun by SŽDC chtělo získat z evropských fondů.

Poslední částí projektu je rekonstrukce městské infrastruktury, která začne už v příštím roce. Na nákladech kolem 3,5 miliardy korun se podělí město Brno a Jihomoravský kraj.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK