Hladina spotřebitelských cen proti předešlému měsíci zrychlila v říjnu nárůst na 0,6 procenta z předchozích 0,2 procenta. Cenový nárůst táhly hlavně potraviny, které proti září podražily o 2,8 procenta.
Růst cen potravin ovlivnily hlavně zvýšené ceny zeleniny, pečiva a mléčných výrobků. Premiér Robert Fico v posledních týdnech opakovaně obviňoval ze zvyšování cen potravin obchodníky. Ti to odmítají a poukazují na to, že ceny potravin nyní rostou v celé Evropě. Fico však chce přijmout právní kroky, které by měly růstu cen zabránit.
Nízká inflace bude při posuzování slovenského vstupu do eurozóny od ledna 2009 nejsledovanějším kritériem. Míra růstu spotřebitelských cen u kandidáta eura nesmí přesáhnout průměr tří zemí EU s nejnižší mírou inflace o více než 1,5 procentního bodu.
Konkrétní hranice, kterou by Slovensko nemělo překročit, zatím není přesně určena; evropské instituce sledují tento ukazatel na základě údajů vypočtených podle harmonizované metodiky Evropské unie. V srpnu a září Slovensko inflační podmínku plnilo.
Tempo růstu roční míry jádrové inflace, která nezahrnuje změny regulovaných cen a nepřímých daní, se v říjnu zrychlilo na 3,6 procenta ze zářijové hodnoty 3,0 procenta a srpnových 2,4 procenta. Cenové jádro se v říjnu meziměsíčně zvýšilo o 0,7 procenta.
V meziročním srovnání vzrostly ceny potravin a nápojů o 6,6 procenta. Bydlení a energie zdražily meziročně o 5,8 procenta. O 2,6 procenta naopak klesly ceny ve zdravotnictví.