"Nabídli jsme věci, které nabídnout můžeme," řekl novinářům Gandalovič po jednání se zástupci chovatelů prasat a Agrární komory. Ministr chce prosadit například vyšší příspěvky na likvidaci uhynulých zvířat a uvažuje také o programu zaměřeném na ozdravení chovu vepřů.
Zemědělci ze schůzky odcházeli nespokojeni. "Očekávali jsme od jednání daleko více," prohlásil Jaroslav Hajda z Českého svazu chovatelů prasat. Zástupci Agrární komory potvrdili, že krizovému výboru doporučí, aby plánovaný protest byl 23. listopadu uspořádán.
Chovatelé prasat požadují od státu například příplatek na čistotu prasat před dodávku, který dostávají například jejich konkurenti z Francie. Chtějí také příplatky na očkování a zdravotní péči prasat a příspěvky na dopravu. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby už okolní státy podobná opatření na podporu chovatelů přijaly. Pokud se proto nezavedou i v Česku, omezí se domácí chovy prasat, čímž se sníží soběstačnost ve výrobě masa, zvýší se dovoz a vzrostou ceny, varoval Veleba.
"Okolní země už k podobným opatřením přistoupily, Slovensko dá letos chovatelům prasat 400 milionů korun. U nás se chová dvaapůlkrát více prasat. Proto požadujeme jednu miliardu korun," uvedl už dříve Bohumír Rada z národního odbytové družstva Centroodbyt.
O podpoře farmářů v sousedních zemích Gandalovič nic neví. "Pokud ale získáme důkazy o tom, že okolní státy svým chovatelům vyplácejí podpory nad rámec evropských dohod a poruší tak trh, tak proti tomu vystoupíme," prohlásil.
Tuzemští chovatelé prasat považují svou situaci za velmi špatnou. "Krmiva jsou oproti loňsku dražší o 40 procent. Výrobní náklady na kilogram živého vepřového masa dosahují 35 korun, ale cena na trhu se pohybuje kolem 29 korun," upozornil Hajda.
Kritická je podle zemědělců sedmdesátiprocentní hranice soběstačnosti ve výrobě vepřového masa. Od roku 2002 klesla soběstačnost České republiky ze sta procent na loňských 78 procent. Chovatelé odhadují, že příští rok klesne soběstačnost u vepřového pod 70 procent.