VERZE 2-Slovenský HICP v říjnu zrychlil, euro neohroženo

15.11.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává komentář analytika, souvislosti, výhled pro euro)...

...

Rostoucí ceny potravin na Slovensku v říjnu vynesly meziroční inflaci harmonizovanou s kritérii EU na 10měsíční maximum a vysoko nad odhady trhu, podle analytiků však nehrozí, že by země nesplnila inflační test pro přijetí eura v roce 2009.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v říjnu na meziročním základě vyskočil na 2,4 procenta z 1,7 procenta v předchozím měsíci, oznámil ve čtvrtek statistický úřad.

V meziměsíčním srovnání HICP stoupl o 0,7 procenta po zářijovém zvýšení o 0,3 procenta. Analytici oslovení Reuters očekávali meziměsíční zvýšení harmonizovaných spotřebitelských cen pouze o 0,2 procenta a jejich meziroční růst o 1,9 procenta.

"Harmonizovaná inflace není pro trhy žádným překvapením poté, co údaje vypočítané podle lokální metodologie ukázaly mnohem silnější růst, než se čekalo," řekl Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky v Praze.

Spotřebitelské ceny počítané podle slovenských standardů v říjnu vyskočily kvůli cenám potravin o 3,3 procenta, nejvíce za 10 měsíců, ukázaly pondělní údaje [ID:nMUL235095]. Zpráva poněkud překvapila také centrální banku [ID:nSCH449876].

Ceny potravin, které jsou v cenovém koši EU významně zastoupeny, v říjnu meziměsíčně vyletěly o 2,9 procenta po zvýšení o 0,8 procenta za září.

Slovenská koruna po zprávě o HICP oslabila a ve 12:15 se obchodovala na 33,110 za euro proti 32,970 před údaji.

Pro Národní banku Slovenska (NBS) je harmonizovaná inflace klíčovým ukazatelem na cestě k přijetí eura. Slovensko poprvé splnilo inflační kritérium pro vstup do eurozóny v srpnu, a to navzdory růstu ekonomiky ve třetím kvartále o 9,4 procenta.

Analytici uvedli, že NBS kvůli prudkému zrychlení inflace nezmění nastavení měnové politiky, neboť tento skok je způsoben spíše celosvětovým růstem cen potravin než zvýšením spotřeby.

NBS i analytici stále předpokládají, že Slovensko splní inflační test s velkou rezervou, až bude na jaře hodnocena jeho připravenost na přijetí eura.

NBS v říjnu ponechala hlavní dvoutýdenní repo sazbu šestý měsíc v řadě beze změny na 4,25 procenta s tím, jak silná koruna přispěla k utažení měnových podmínek.

Centrální banka by měla vydat komentář k údajům o harmonizované inflaci ještě během dne.

(Reportér: Martin Dokoupil; Přeložil: Jan Schmidt)

[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK