Přijetí eura v roce 2012 by podle Topolánka znamenalo rozhodnout již v příštím roce o vstupu do měnového systému ERM II, předstupně zavedení eura, a začít plnit všechny podmínky Evropské unie. To si v situaci neuskutečněných reforem důchodů či zdravotního systému nedokáže představit.
Po rychlém přijetí eura volají především exportéři, kterým nyní posilující koruna zdražuje jejich výrobky v zahraničí. Vstup do eurozóny by podle nich přinesl rovněž stabilizaci ekonomiky a pojistku proti ekonomickým výkyvům a ztrátám na tržbách.
Ekonomové sdružení do tzv. eurotýmu, nezávislé skupiny odborníků, tvrdí, že přistoupení k euru je reálné v roce 2013. "Je dost pravděpodobné, že nás při přijetí eura okolní země předběhnou a staneme se neeurovým ostrůvkem v srdci Evropy," řekl minulý týden makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček.
Slovenský premiér Fico dnes v debatě s Topolánek zopakoval, že jeho země počítá s přijetím eura k 1. lednu 2009.
Čeští ekonomové vesměs uvádějí, že přijetí eura by v nejbližších několika letech přineslo Česku spíše více komplikací než výhod. Předčasný vstup do eurozóny by přibrzdil snižování rozdílů mezi ČR a vyspělejšími evropskými zeměmi, a zřejmě i zvýšil inflaci.
Vláda koncem srpna schválila aktualizovanou strategii ČR pro vstup do eurozóny. Ta proti předchozím verzím neobsahuje termín přijetí eura.