EPAs mají nahradit současný systém obchodování mezi Evropskou unií a ACP, který je ovšem trnem v oku Světové obchodní organizaci (WTO). Zjednodušeně řečeno rozvojové země mohou v současnosti dovážet své zboží na unijní trh bez výraznějšího zatížení cly. Evropští výrobci naopak přístup na trh zemí ACP tak jednoduchý nemají a nemohou tak konkurovat místním producentům, což je vnímáno jako rozvojová pomoc. WTO však tento systém odmítá a unii nařídilo jeho zrušení do konce letošního roku.
V současnosti ale hrozí, že se smlouvy o ekonomickém partnerství nepodaří uzavřít. Dopad na trh v zemích Afriky, Karibiku a Tichomoří by mohl být značný. Nejenže by se zkomplikoval přístup místních výrobců na trh EU, ale zároveň by producenti z unie mohli zaplavit svým zbožím trh v rozvojových zemích. "Pro pověst Evropské unie by to bylo zničující. Riskovala by tak živobytí tisícovek a tisícovek lidí," řekl před časem mauricijský ministr zemědělství a rybolovu Arvin Boollel.
Uzavření EPAs do konce letošního roku je podle diplomatického zdroje ČTK v současnosti reálné pouze se zeměmi Karibiku. I tady ovšem jednání provázejí problémy, za kterými stojí především Francouzi, kteří mají problém s dovozem banánů. Takzvané zámořské departementy Francie jsou totiž významnými producenty oblíbeného exotického ovoce a s otevřením trhu i pro další země Karibiku by jim značně vzrostla konkurence. Banány z francouzských departementů je v současnosti totiž možné dovážet do EU bez celního zatížení. Podobné je to i v případě Španělů.
Unie v současnosti hledá možnosti jak zabránit "vakuu", které hrozí po skončení současného systému. Určitou nápravu by měly přinést provizorní smlouvy, takzvané lehké EPAs. Šlo by však pouze o provizorium, které by bylo v souladu s předpisy WTO, do doby než se podaří dohodnout plné smlouvy o ekonomickém partnerství.
V případě, že EPAs časem skutečně začnou platit, cla padnou pro veškeré zboží s dvěma výjimkami. Těmi jsou cukr a rýže, v jejichž případě bude platit určité přechodné období. Časem by se mohlo objevit i přechodné období u banánů, ale žádná taková dohoda zatím neexistuje.
O smlouvách ACP budou v Bruselu jednat v úterý ministři zahraničí EU, ale nejdůležitější rozhodnutí se čeká až od dalšího jednání ministrů zahraničí unie, které se uskuteční 10. prosince.