Topolánek: ČR by mohla mít v roce 2014 vyrovnané rozpočty

20.11.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 20. listopadu (ČTK) - Česká republika by mohla mít v roce 2014 vyrovnané státní i veřejné rozpočty. V rámci kulatého stolu pořádaného společností Economist Conference to uvedl premiér Mirek Topolánek. Podmínkou je ovšem úspěšné završení prvních dvou fází reformy veřejných financí naplánovaných do roku 2010. V jejich rámci by se měly uskutečnit i reforma důchodového, sociálního a zdravotního systému.

"Chceme v roce 2014 vyrovnané rozpočty, nejen státní, ale i obecné," uvedl Topolánek. Podle něj ovšem tento krok čeká až na další politickou reprezentaci. Ve stejném roce by podle něj mělo být díky reformám i podstatně nižší celkové zdanění než v roce 2006.

První fáze reformy již byla schválena parlamentem. Od příštího roku tak bude zavedena jednotná sazba daně z příjmu fyzických osob, sníží se zdanění podniků a vstoupí v platnost i další opatření v sociálním a daňovém systému. Cílem této fáze je zpomalit rostoucí zadlužování země.

Ve druhé etapě, v letech 2008 až 2010, vláda počítá hlavně s provedením zásadních reforem v sociální a zdravotní oblasti a s reformou důchodového systému. Podle Topolánka by tak mohl deficit veřejných rozpočtů klesnout v roce 2010 ke dvěma procentům HDP. Třetí fáze, která podle premiéra čeká na další vládu, by se měla uskutečnit v letech 2011 až 2014.

S reformou souvisí i otázka přijetí eura. "Nejdříve chceme stabilizovat veřejné finance tak, abychom viděli na několik let dopředu, že splníme maastrichtská kritéria," uvedl Topolánek. Podle něj vláda příští rok nerozhodne o vstupu do systému směnných kurzů ERM II a rok 2012 jako datum přijetí eura je ohrožen. Země musí v mechanismu ERM II setrvat minimálně dva roky před přijetím eura. Po tu dobu se musí kurz koruny pohybovat ve stanoveném rozmezí vůči společné evropské měně.

Největším problémem do budoucna v souvislosti s přijetím eura není ovšem podle premiéra plnění kritérií, jako spíše psychologické bariéry u občanů. "Češi korunu mají rádi, koruně věří, věří úsporám a spoří. Mají racionální obavy o své úspory," uvedl Topolánek s tím, že to není jako ve Slovinku, kde měnu obětovali bez jediné slzy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK