Česká ekonomika podle něj dosud těžila z cyklického vývoje ekonomiky. "Je třeba ambiciózně omezit výdaje tak, aby ČR dosáhla fiskální konsolidace," uvedl Thakur.
Podle něj něj je současné omezení výdajů nedostatečné a krátkodobé. Do budoucna tak podle něj nelze vyloučit kvůli vývoji veřejných financí a stárnutí populace i zvýšení daní místo plánovaného snížení. "ČR si nebude moci dovolit daňové škrty, pokud neomezí výdaje," upozornil Thakur.
Reformní balíček má ovšem podle Thakura i pozitivní prvky, jako například posun od přímého zdanění k nepřímému a snížení daňové zátěže právnických osob.
České ekonomice se v letošním roce podle MMF dařilo velmi dobře. Růst byl podpořen spotřebou domácností a inflace je nízká. V roce 2008 ovšem ekonomika zpomalí podle mise MMF na 4,5 procenta. "Nicméně se stále bude jednat o růst na solidní úrovni," řekl Thakur. Velikou nejistotu ohledně dalšího vývoje ekonomiky podle něj tvoří nejisté vyhlídky na hlavních trzích v Evropě.
Hlavní změnou v české ekonomice ovšem podle mise MMF bude růst inflace v příštím roce až k pěti procentům. Důvodem bude růst cen energií, potravin a zvyšování nepřímých daní. "ČNB tak bude pokračovat v utahování měnové politiky," dodal Thakur. Podle něj tak bude důležité zabránit růstu inflačních očekávání, aby ČNB mohla pokračovat ve své důvěryhodné monetární politice.
Finanční systém ČR je podle MMF stabilní a český finanční trh nebyl podle Thakura ovlivněn bouřlivým děním na finančních trzích ve světě.