Cena americké lehké ropy vzrostla ráno v Asii o zhruba dolar a čtvrt až na 99,29 dolaru a překonala dosavadní rekord 98,62 USD ze 7. listopadu. Severomořský Brent posílil o 90 centů na 96,40 USD za barel.
Dolar v úterý klesal na nová minima k euru a švýcarskému franku v sílícím přesvědčení, že americká centrální banka ještě letos dále sníží úrokové sazby. Ropa je v posledních týdnech těsně svázána s vývojem dolaru, jehož oslabování investorům zlevňuje nákupy a vyvolává silný příliv nových spekulativních investic na termínový trh. V USA sice pokles dolaru může poptávku při vyšších cenách oslabit, jinde však slabý dolar poptávku před vyššími cenami chrání.
Analytici připouštějí, že hlavní důvody pro nynější zdražování ropy jsou spekulativní, to znamená výhodné nákupy za slabší dolar. "Ceny ropy mají všechny důvody k růstu. S oslabováním dolaru přicházejí na trh spekulativní peníze," řekl agentuře Reuters analytik Korea National Oil Corp Koo Ja-kown.
Nynější rekordní nárůst, kdy ropa od poloviny srpna získala přes 40 procent a od počátku roku více než 60 procent, zmírňují jen obavy z dopadu hypoteční krize v USA na americkou a globální ekonomiku. Trhy však očekávají, že americká centrální banka by mohla novým snížením úroků přispět k ochránění největší světové ekonomiky před následky této krize.
K růstu cen přispívají obavy z nedostatečných zásob na prahu zimní sezony, která by mohla být v prosinci podle předpovědí nadprůměrně chladná. Ministr energetiky USA Sam Bodman opět vyzval ropný kartel OPEC, aby na prosincové schůzce zvýšil těžbu; uvedl také, že zásoby ropy v zemích OECD jsou nyní asi 100 milionů barelů pod pětiletým průměrem.