Západoevropský index FTSEurofirst 300 v 11:15 SEČ klesl o 2,3 procenta na 1445,9 bodu a byl nejníže od srpna, kdy globální burzy zasáhla vlna propadů vyvolaná vypuknutím úvěrové krize. Letos již index ztrácí přes dvě procenta ve srovnání s 15procentním přírůstkem ve stejné době loňského roku.
Dnes v noci již prudce klesaly akcie v Japonsku, Koreji a na dalších asijských trzích. Burzy zde oslabil krok americké centrální banky, která v úterní nejnovější prognóze snížila odhad ekonomického růstu v USA z dosavadních 2,5-2,75 procenta na 1,8-2,5 procenta.
Nová prognóza přispěla k dalšímu poklesu dolarového kurzu na nová minima k euru a koši měn. Na propad dolaru reagovaly výrazným růstem světové ceny ropy, které se těsně přiblížily hranici 100 dolarů za barel.
Burzovní analytici se domnívají, že nynější rekordní úrovně cen ropy a kurzů měn se začnou negativně odrážet na firemních ziscích. "U ropy a měn jsme dosáhli nezvládnutelných úrovní. Musíme toto čtvrtletí a příští rok připustit, že se ve firemních ziscích objeví nepříjemná překvapení," řekl agentuře Reuters Romain Boscher z fondu Groupama Asset Management.
Nejvíce dnes byly zasaženy akcie bank v čele s britskými HSBC a Barclays. Investoři se u nich obávají dalších následků pokračujících potíží na úvěrovém trhu. Pokračoval propad akcií švédského telekomunikačního výrobce Ericsson a prudce ztrácel i konkurenční Alcatel-Lucent. Díky rekordním cenám ropy naopak rostly akcie ropných koncernů BP a Total.