Zatímco v poslední prognóze ze začátku července tohoto roku předpokládal v případě ČR růst HDP o pět procent, v nové zprávě, zveřejněné dnes, uvádí růst ve výši 5,8 procenta. Pro rok 2008 naopak snížil odhad z 5,2 na rovných pět procent.
Mírné snížení růstu HDP v příštím roce ale předpovídá institut ve srovnání se svým posledním odhadem u velké většiny hodnocených zemí. Výjimkou jsou jen Slovensko, Rusko a Ukrajina. U Slovenska má růst dosáhnout letos devíti procent a v roce 2008 pak 8,5 procenta. U Ruska činí obdobné údaje 7,5 a 6,1 procenta a u Ukrajiny sedm a 6,5 procenta.
Nadprůměrný růst dosahují vedle Slovenska také pobaltské republiky, zvláště Lotyšsko (letos 10,8 procenta), v příštím roce ale už se má jejich růst pohybovat jen mezi 6,5 a 7,5 procenta, takže v létě avizované nebezpečí přehřátí ekonomik těchto zemí se snižuje.
Nejhůře je na tom nadále Maďarsko, ale i to se má z letošního růstu ve výši 2,1 procenta v příštím roce zlepšit na 3,1 procenta. Celkově nové členské země EU porostou o šest, respektive 5,5 procenta. Znamená to, že uvnitř Evropské unie bude pokračovat proces ekonomického vyrovnávání, protože státy původní patnáctky porostou jen tempem 2,7 procenta v roce 2007 a 2,2 procenta příští rok.
Růst mezi pěti a šesti procenty předpovídá institut i pro všechny státy bývalé Jugoslávie.
I nadále má ve sledovaných regionech klesat nezaměstnanost, a to dokonce rychleji, než se předpokládalo ještě v létě tohoto roku. Odhad pro Česko uvádí míru nezaměstnanosti letos 5,7 procenta a příští rok 5,5 procenta, což je jedna z nejnižších v Evropě vůbec. Nižší míru nezaměstnanosti vykazují jen Slovinsko a Litva. Pro Slovensko uvádí prognóza jedenáct a deset procent, ovšem s tendencí trvalého poklesu, když ještě v roce 2005 činila míra nezaměstnanosti v SR 16,2 procenta.
Zpráva ale na druhé straně upozorňuje na rostoucí inflační tlaky, protože v řadě zemí roste index spotřebitelských cen. Nejvíce v Rusku, na Ukrajině a v Pobaltí. V ČR má míra inflace činit letos tři procenta a příští rok 2,8 procenta, na Slovensku 2,8 respektive dvě procenta. Tyto odhady jsou stejné jako v červenci.
Kromě inflačních tlaků varuje nová prognóza WIIW také před dalšími možnými nebezpečími. Na prvním místě uvádí vlivy krizí na finančních trzích, na druhém stále větší nedostatek kvalifikovaných pracovních sil ve sledovaných zemích a na třetím nezbytné reformy, které bude třeba uskutečnit zejména v oblastech zdravotnictví a důchodového zabezpečení. V některých zemích trvá i riziko politické nestability a korupce. Celkově však ani politické turbulence nemohou silný hospodářský růst zásadně ovlivnit, konstatuje prognóza.