BIS: Organizovaný zločin zesiluje tlak na státní orgány

21.11.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. listopadu (ČTK) - Skupiny organizovaného zločinu regionálního i celostátního formátu loni zesílily tlak na státní orgány a snaží se získat peníze pomocí veřejných zakázek nebo dotací. Uvádí se to ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2006, kterou služba zveřejnila na svých internetových stránkách.

Organizovaný zločin se podle BIS zajímá především o osoby rozhodující o veřejných zakázkách, čerpání peněz z veřejných rozpočtů a fondů, o prodeji státního majetku nebo ovlivňující územní plánování. Tyto osoby s přístupem ke strategickým informacím prý často vystupují jako zájemci o koupi nebo o zakázku, a dostávají se tak do střetu zájmů. "Poznatky, nasvědčující takovému jednání, získala BIS zejména ze severních Čech," uvádí zpráva.

Vlivové skupiny, zejména ty, jež jsou napojené na kontroverzní české podnikatele, se snaží pronikat hlavně do justice, a mít tak možnost ovlivňovat její rozhodování v důležitých případech.

Loni také služba vyhodnotila starší i aktuální poznatky k takzvaným "řízeným konkurzům". Podle BIS se nepotvrdilo podezření, že existuje širší nelegální struktura, která z ovlivňování konkurzů profituje a usiluje o cílený průnik do státní správy a justice.

"Na druhou stranu vznikly zřejmě neformální skupiny osob zainteresovaných v různých úrovních konkurzního řízení, které využívají nedokonalosti právní úpravy a vzájemnou spoluprací dosahují osobního prospěchu," uvádí se ve zprávě. Právě tyto osoby se prý snaží využívat soukromých vysokých škol nebo škol zřízených krajskými zastupitelstvy k vytváření skupin propojených osob pracujících v samosprávě, advokacii nebo na jiných důležitých postech.

"BIS rovněž zaznamenala signály o kontaktech osob napojených na skupiny organizovaného zločinu s některými policisty. Takové informace byly předány příslušným orgánům," konstatuje BIS ve zprávě.

Loni BIS ve výroční zprávě uvedla, že má informace o korupci na různých úrovních soudů.

Představitelé zahraničního organizovaného zločinu podle služby v ČR zakládají obchodní společnosti, jejímiž dalšími členy jsou občané ČR nebo cizinci s dlouhodobým pobytem v Česku. Společnosti jsou často využívány k praní peněz ze zahraničí, které se pak vracejí zpět do země původu.

Veřejná výroční zpráva, kterou dnes BIS zveřejnila na svých internetových stránkách, vychází ze zprávy tajné. Tu projednávala vláda před několika týdny. Tajná zpráva je obsáhlejší a obsahuje řadu dalších konkrétních informací.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK