BIS: Podnikatelské skupiny se snaží ovlivňovat státní zaměstnance

21.11.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. listopadu (ČTK) - Některé podnikatelské skupiny se snaží ovlivňovat státní správu. Upozorňuje na to ve své výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Cílem těchto pokusů jsou podle BIS především instituce, které hospodaří se státním majetkem. Podnikatelé se zejména snaží získat různé výhody pro vlastní podnikatelské cíle. Ke stejnému zjištění dospěla tajná služba již ve své předchozí zprávě za rok 2005.

V této souvislosti například BIS získala informace o České konsolidační agentuře, která spravuje státní pohledávky a jejíž činnost skončí na konci letošního roku. "Působení ČKA ovlivňovalo nedostatečné fungování vnitřních kontrolních mechanismů, korupční chování subjektů majících zájem o konkrétní pohledávky, výběrový přístup k pohledávkám s právní vadou a také selhání lidského faktoru," uvádí BIS.

Předmětem zájmu služby se stala také společnost Setuza, která je podle BIS prostřednictvím firmy Český olej spjata se skupinou kolem podnikatele Tomáše Pitra a zavražděného Františka Mrázka. Tato skupina podle BIS využívala své kontakty a prostřednictvím "neloajálních" pracovníků, včetně vysokých státních úředníků, pronikala do státní správy. Díky informacím BIS se tak prý v loňském roce podařilo zabránit několika pokusům získat pohledávky za Setuzu za podmínek nevýhodných pro stát. O skupině kolem Pitra se zmiňuje již loňská zpráva BIS.

Podle BIS také některé soukromé společnosti stále více využívají služeb lobbistů, aby získaly nadstandardní informace o chystaných privatizacích společností se státní účastí. Soukromníci se kvůli privatizacím snažili uplácet státní úředníky.

Některé skupiny jsou natolik mocné a vlivné, že se snaží ovlivňovat přímo vznikající zákony, aby vyhovovaly jejich zájmům a cílům. Další se pokoušejí do čela státních institucí prosadit "spřízněné osoby", které pak rozhodují v jejich prospěch.

V hledáčku zájmu služby se loni ocitly také strategické společnosti ČEZ, České aerolinie, Letiště Praha nebo Čepro, které by v budoucnu mohly být privatizovány. V některých případech u nich BIS zjistila záměrné zkreslování hospodářských výsledků. Jindy BIS zaznamenala manažerská rozhodnutí, která upřednostnila krátkodobý zisk před dlouhodobou prosperitou.

"BIS rovněž získala poznatky o snaze soukromého subjektu odvolat konkrétního představitele státem vlastněné společnosti, a prosadit tak vlastní vliv na její chod," konstatuje zpráva bez bližších podrobností.

Služba se také zajímala o systém čerpání peněz z fondů EU, zejména ze strukturálních fondů. Zde se podle ní potvrdilo riziko možného ovlivňování výběru projektů ucházejících se o peníze z fondů.

Veřejná výroční zpráva, kterou dnes BIS zveřejnila na svých internetových stránkách, vychází ze zprávy tajné. Tu projednávala vláda před několika týdny. Tajná zpráva je obsáhlejší a obsahuje řadu dalších konkrétních informací.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK