V této souvislosti například BIS získala informace o České konsolidační agentuře, která spravuje státní pohledávky a jejíž činnost skončí na konci letošního roku. "Působení ČKA ovlivňovalo nedostatečné fungování vnitřních kontrolních mechanismů, korupční chování subjektů majících zájem o konkrétní pohledávky, výběrový přístup k pohledávkám s právní vadou a také selhání lidského faktoru," uvádí BIS.
Předmětem zájmu služby se stala také společnost Setuza, která je podle BIS prostřednictvím firmy Český olej spjata se skupinou kolem podnikatele Tomáše Pitra a zavražděného Františka Mrázka. Tato skupina podle BIS využívala své kontakty a prostřednictvím "neloajálních" pracovníků, včetně vysokých státních úředníků, pronikala do státní správy. Díky informacím BIS se tak prý v loňském roce podařilo zabránit několika pokusům získat pohledávky za Setuzu za podmínek nevýhodných pro stát. O skupině kolem Pitra se zmiňuje již loňská zpráva BIS.
Podle BIS také některé soukromé společnosti stále více využívají služeb lobbistů, aby získaly nadstandardní informace o chystaných privatizacích společností se státní účastí. Soukromníci se kvůli privatizacím snažili uplácet státní úředníky.
Některé skupiny jsou natolik mocné a vlivné, že se snaží ovlivňovat přímo vznikající zákony, aby vyhovovaly jejich zájmům a cílům. Další se pokoušejí do čela státních institucí prosadit "spřízněné osoby", které pak rozhodují v jejich prospěch.
V hledáčku zájmu služby se loni ocitly také strategické společnosti ČEZ, České aerolinie, Letiště Praha nebo Čepro, které by v budoucnu mohly být privatizovány. V některých případech u nich BIS zjistila záměrné zkreslování hospodářských výsledků. Jindy BIS zaznamenala manažerská rozhodnutí, která upřednostnila krátkodobý zisk před dlouhodobou prosperitou.
"BIS rovněž získala poznatky o snaze soukromého subjektu odvolat konkrétního představitele státem vlastněné společnosti, a prosadit tak vlastní vliv na její chod," konstatuje zpráva bez bližších podrobností.
Služba se také zajímala o systém čerpání peněz z fondů EU, zejména ze strukturálních fondů. Zde se podle ní potvrdilo riziko možného ovlivňování výběru projektů ucházejících se o peníze z fondů.
Veřejná výroční zpráva, kterou dnes BIS zveřejnila na svých internetových stránkách, vychází ze zprávy tajné. Tu projednávala vláda před několika týdny. Tajná zpráva je obsáhlejší a obsahuje řadu dalších konkrétních informací.