"Koruna pokračovala vůči euru v dalších ztrátách," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Pohyb byl podle něj v souladu s okolními regionálními měnami. Za jejich oslabením lze hledat spíše růst nechuti riskovat ve světě, která vede ke ztrátám rizikovějších měn, dodal.
"Zajímavé bylo, že koruna se dnes chovala podobně jako zlotý či forint a zcela ignorovala vývoj nízkoúročeného japonského jenu či švýcarského franku. Jasně se tak ukázalo, že spekulanti již změnili zařazení koruny z kategorie nízkoúročená měna do kategorie středoevropských rozvíjejících se měn," upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Spekulanti tak prý evidentně již v kurzu odráží listopadové zvýšení sazeb ČNB. "To by mělo korunu výhledově ušetřit oslabujících tendencí, které jsme viděli v první polovině roku," podotkl.
Posilování koruny v posledních dnech, zejména vůči dolaru, zatím podle ekonomů sice neohrožuje ekonomiku jako celek, ale může působit značné problémy jednotlivým výrobcům a exportérům. Podle analytiků není nebezpečné ani tak posílení měny k určité hranici, jako spíše tempo posilování. V současnosti ovšem prý není důvod k závažnějším obavám.
Dolar se v posledních dnech dostal pod velký tlak. Ke špatným zprávám z realitního a hypotečního trhu, které odstartovaly současný pád dolaru, se nyní přidávají další negativní zprávy. Americká centrální banka v úterý snížila odhad růstu americké ekonomiky z 2,5 až 2,75 procenta na 1,8 až 2,5 procenta. "Na trhu se navíc objevují spekulace, že v nejbližších dnech může dojít k dalšímu snížení dolarových úrokových sazeb," připomněl analytik společnosti Citco Finanční trhy Jiří Šimek.