Americké akcie ve středu opět prudce klesly

22.11.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 22. listopadu (ČTK) - Ceny amerických akcií se ve středu opět snižovaly a hlavní index S&P 500 smazal veškeré zisky, které nabral od začátku roku. Hlavním důvodem k poklesu cen jsou stále problémy v důsledku krize na trhu bydlení a z části také fakt, že ve Spojených státech se slaví Den díkůvzdání, takže řada lidí se obchodování neúčastní.

Dow Jonesův index klesl o 211,10 bodu a den uzavřel slabší o 1,62 procenta na 12.799,04 bodu. Ocitl se tak nejníže od dubna. Širší index S&P 500 klesl o 1,59 procenta na 1417,77 bodu, takže je na hodnotě, kde byl naposledy loni. Index Nasdaq Composite oslabil o 1,33 procenta, a spadl tak na 2562,15 bodu.

Kvůli krizi na hypotečním trhu má značné ztráty řada velkých bank a dopady problémů začínají ovlivňovat i chování spotřebitelů, což se odráží v poklesu indexu důvěry. Ministr financí Henry Paulson navíc řekl, že počet nesplácených hypoték bude příští rok mnohem větší než letos, na což značným poklesem reagovaly opět hlavně akcie bank.

"Máme patrně další důkazy, že finanční instituce jsou v mnohem větších problémech, než si připouštíme. Proti původním odhadům budou větší také odpisy," řekl analytik společnosti Leeb Capital Management Peter Dunay. Na akcie výrobních podniků a zpracovatelských firem ale nepříznivě působí také cena ropy, která se blíží 100 dolarům za barel.

Obavy z dalších odpisů poslaly prudce dolů také akcie největší světové pojišťovny AIG, která tak oslabila o 5,7 procenta na 51,33 USD. Během dne se kurz akcií snížil až o 6,6 procenta, takže se emise dostala nejníže od dubna 2005. Goldman Sachs si odepsal 3,7 procenta.

"Větší pozornost se teď u finančních institucí věnuje stavu bilance, než skutečným ziskům. A to není nikdy dobré znamení," podotýká viceprezident společnosti Morgan Asset Management Bucky Hellwig. Například akcie největší hypoteční banky Countrywide Financial oslabily o 8,4 procenta.

Na devizovém trhu dál klesá dolar, která spadl na nové minimum vůči euru a ocitl se na dvouletém minimu k japonskému jenu. Za růstem japonské měny je hlavně útěk investorů od rizika, což se téměř vždy projevuje sílícím nezájmem o prodej japonské měny. Ta už léta slouží jako nástroj financování rizikovějších transakcí.

"Na devizovém trhu převládá averze k riziku a trend už nastolil pokles na akciových trzích," podotkl hlavní analytik společnosti RBC Capital Markets Matthew Strauss. Obavy z krize na úvěrových trzích podle něj nezasahují jen americké trhy, ale i trhy v dalších zemích.

V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,4864 USD, a klesl tak z předchozích 1,4806 USD, kde byl v úterý. Během dne oslabil až na 1,4856 USD. Na paritě s eurem dolar klesl na 108,48 ze 109,87 JPY, a rovněž euro k jenu oslabilo na 161,29 z předchozího kurzu 162,69 JPY.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK