Zatímco v Německu produkce bionafty z letošních dvou milionů tun příští rok mírně klesne a v dalších letech bude jen nepatrně stoupat, ve Francii čeká firma mohutný nárůst z nynějších 1,4 milionu tun na 2,8 milionu v roce 2010/11. Firma však do své prognózy nezahrnula riziko výrazného omezení daňových výhod k produkci biopaliv, které se nyní ve Francii po vzoru Německa připravuje. O tomto plánu dnes informoval šéf parlamentní komise pro biopaliva Stéphane Demilly.
Prudký nárůst produkce biopaliv v Evropě bude podle Strategie Grains spojen s téměř 50procentním skokem v produkci řepky. Té se má do roku 2010/11 vypěstovat 26,4 milionu tun proti letošním 18,8 milionu tun a na bionaftu z toho má jít plných 80 procent, tedy 21,4 milionu tun.
Evropská komise však chystá opatření, které by mohlo evropskou produkci plodin pro biopaliva zásadně omezit. Činitel energetického odboru komise Ewout Deurwaarder dnes podle agentury Reuters řekl, že komise navrhne pravidla, která by po biopalivech používaných v EU požadovala, aby v rámci celého cyklu od výroby po spotřebu byly jejich emise skleníkových plynů nejméně o deset procent nižší než emise způsobované produkcí a využíváním fosilních paliv.
Vědci přitom dokládají, že prakticky žádné současné potravinářské plodiny pěstované v mírném podnebném pásmu na biopaliva by takovouto podmínku zřejmě nesplnily. EU chce pravidly, na něž tlačí organizace zelených, přimět výrobce k přechodu na takzvanou druhou generaci biopaliv z biologického odpadu, některých travin a rychle rostoucích dřevin. Problém je v tom, že tato biopaliva jsou zatím teprve ve fázi výzkumu a žádná z nich ještě nejsou komerčně vyzkoušena. Byl by tím ohrožen cíl dosáhnout v EU do roku 2020 nejméně desetiprocentního podílu biopaliv na pohonných hmotách.