MF například poukazuje na to, že se při výrobě lihu nepoužívají automatická měření teploty a množství lihu. Pokud provozovatel odečítá teplotu z teploměru a zapisuje ji do ručně vedené evidence, může ji úmyslně zkreslovat a tak snižovat základ daně. Podle ministerstva také existuje riziko fiktivního přimíchávání biosložek, zejména lihu, který by pak výrobce mohl použít k jinému účelu.
Novela snižuje sazbu spotřební daně na tzv. směsnou naftu, tedy takovou, která obsahuje nejméně 31 procent biosložky. Toto zvýhodnění podle důvodové zprávy potvrdila Evropská komise a platit může až do 30. června 2010. Ze zákona se zároveň vypouštějí normativy spotřeby pohonných hmot, které určovaly, na jaké množství nafty může zemědělec požadovat vrácení spotřební daně. To se odvíjelo podle toho, jakou plodinu zemědělec obhospodařoval. O vrácení části daně z tzv. zelené nafty už nově nebude možné žádat u činností v lesním hospodářství.
Metylester řepkového oleje, tzv. MEŘO, se do nafty přidává povinně od 1. září. Přimíchávání biolihu do benzinu má začít od ledna. Zpráva uvádí, že tuzemská výroba lihu kvůli přimíchávání do biopaliv bude řádově vyšší než jakákoli jeho nynější produkce.
Snížení spotřební daně na směsnou naftu připraví podle předkladatelů státní rozpočet ročně o 62 milionů korun. Novela dopadne také na výrobce lihu, kteří budou muset nakoupit měřidla denaturačního prostředku do biolihu a měřidla denaturovaného lihu. Cena jednoho takového zařízení se pohybuje kolem milionu korun a ministerstvo financí odhaduje, že se touto výrobou bude zabývat 16 lihovarů.