Poplatky za přenos a distribuci elektřiny, tedy jedné ze složek konečné ceny, vzrostou podle analytiků v příštím roce o čtyři až pět procent. Fiřt přitom neočekává, že by tento nárůst byl pod úrovní inflace. Konečnou cenu energie podle šéfa ERÚ ovlivní zejména nákup silové elektřiny.
U cen plynu úřad odhaduje nárůst v příštím roce vyšší, než byl letos. Regulovaná část, kterou ERÚ stanovuje, bude na poměrně nízké úrovni a bude pod inflací, dodal Fiřt. Do cen tepla, které je především regionální záležitostí, se údajně promítají otázky spojené se zdražením uhlí, ekologickou daní a změnou sazby DPH. Zdražení se tak bude pohybovat v závislosti na oblasti, v rozmezí čtyř až 20 procent.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman v diskuzi o budoucí soběstačnosti České republiky v zásobování energií zmínil, že diskutuje s hejtmanem Jihočeského kraje o změně územního plánu v okolí jaderné elektrárny Temelín. Podle Římana je to první podmínka, aby se mohlo uvažovat o případném rozšíření jaderné elektrárny o další bloky.
Podle Fiřta je jaderná energie perspektivní vzhledem k stávajícím zásobám uhlí na desítky let, ale i přes zdražování uranu, který je stále k dispozici. Řešení energetické situace přitom podle Fiřta není pouze záležitostí ČR, ale každý stát musí také získat podporu z Bruselu.