"Je to nereálné v podmínkách české ekonomiky. Sice roste produktivita práce, čekáme vyšší inflaci, nicméně bych se smiřoval spíše s nižším číslem," uvedl k požadavkům odborů Sedláček. "Chceme růst mezd, který pokryje inflaci a zároveň ukrojí částečně z toho hrubého domácího produktu, který poroste. V jednotlivých odvětví poroste i produktivita práce," řekl dnes Zavadil.
Česká ekonomika i zaměstnanci podle Sedláčka bohatnou nyní i díky posilování koruny. "ČR zbohatla za poslední dva roky vůči eurozemím o deset procent, což je neuvěřitelný posun. Kdyby toto nebylo, české mzdy by rostly rychleji," upozornil. Pro reálný růst mezd nyní podle něj není důvod.
Platy zaměstnanců státu a veřejných služeb by se podle Zavadila v řadě resortů podle něj měly zvýšit příští rok až o 3,1 procenta. Vláda stanovila maximální nárůst o 1,5 procenta. Víc se ovšem mohou zvednout mzdy tehdy, pokud resorty propustí část zaměstnanců.
Podle Zavadila zatím ČMKOS nechystá žádné radikální akce proti schválené reformě veřejných financí. "Na začátku roku zhodnotíme dopady reformy a pak se budeme rozhodovat, co dál," uvedl Zavadil. Podle něj tak během prvního pololetí příštího roku nelze očekávat radikální kroky odborů, pokud "nenastane další jiný třesk".
Reformní kroky by měly v příštím roce výrazně zvýšit inflaci, tedy ceny. Podle ministerstva financí by inflace za celý příští rok měla stoupnout o 3,5 procenta. Odboráři odhadují nárůst až přes pět procent, Sedláček na 4,4 až 4,5 procenta. Centrální banka počítá v září 2008 s inflací mezi 4,4 až 5,8 procenta.
V dalších letech by ovšem mohla podle viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera inflace klesnout. "Určitě existují faktory, které to podporují. Dojde ke zpomalení růstu ekonomiky," uvedl. Na druhou stranu podle něj tlaky na trhu práce mohou vést k vyššímu růstu mezd, což by inflaci mohlo zvyšovat.
Reforma veřejných financí je podle Sedláčka nedostatečná pro konsolidaci veřejných financí. Podle něj je kritika Mezinárodního měnového fondu z tohoto týdne oprávněná. "Pokud vláda nesáhne k seškrtání výdajů, destabilizuje veřejné finance. Není přijata reforma, který by reagovala na horší časy, demografický vývoj nebo na zpomalení růstu české ekonomiky," uvedl. Chybou podle Zavadila i Sedláčka je fakt, že vláda snížila daně namísto, aby se soustředila především na snižováním výdajů.
Podle Niedermayera by bylo možné v příštím roce snížit výdaje tak, aby stát hospodařil s deficitem veřejných financí výrazně pod 2,5 procenta hrubého domácího produktu. Vláda přitom počítá příští rok pouze se snížením deficitu lehce pod tři procenta. "V dalších letech by ovšem kvůli schváleným zákonům došlo ke zvýšení deficitu o půl procenta," upozornil Niedermayer.