"Nenaplnily se analýzy a rozbory analytiků, kteří očekávali průměrný nárůst o čtyři až procent. Regulovaná složka poroste pomaleji než očekávaná inflace," řekl Fiřt.
V celkovém zdražení však není započtena nová ekologická daň, která konečnou cenu zvýší zřejmě o další procento. Sazba daně je 28,30 koruny za megawatthodinu; neplatí se však tehdy, vyrábí-li se elektřina z obnovitelných zdrojů.
Nejméně vzroste cena v regionech, kde elektřinu dodává společnost ČEZ. Domácnosti mohou očekávat zdražení o osm procent. Ceny Pražské energetiky vzrostou o 10,2 procenta a firmy E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, o 11,1 procenta.
Letos zaplatily domácnosti za elektřinu průměrně o 7,9 procenta více; neregulovaná cena silové elektřiny vzrostla o 16 procent.
Konečná cena se skládá z ceny za tzv. silovou elektřinou, tedy skutečně vyrobenou elektřinu, a z poplatků za přepravu a distribuci i za související systémové služby. Kromě plateb za silovou elektřinu podléhají všechny složky rozhodnutí regulátora.
Podíl silové elektřiny na celkové ceně se dlouhodobě zvyšuje, nyní již vystoupal na 55 procent.