Na jednodenních seminářích přednášeli odborníci z ministerstev pro místní rozvoj, zemědělství a průmyslu i zástupci agentury CzechInvest, Úřadu Regionální rady a dalších organizací. Podnikatele seznamovali s novinkami programovacího období 2007 až 2013, podporou podnikání v daném regionu a možnostmi přípravy a provádění projektů.
"Semináře byly určeny nejen pro podnikatele, kteří se teprve seznamují s možnostmi podpory z evropských zdrojů, ale i pro ty, kteří ve svých záměrech již počítají s účastí nového operačního programu a potřebují se informovat o aktuální podobě a stavu tohoto programu," uvedl předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.
"Z našich průzkumů vyplývá, že 80 procent podnikatelů vidí jako hlavní téma svého zájmu evropské subvence a chce být o této možnosti financování prioritně informována," doplnil Šeich. Doufá, že školení pomůže včasné přípravě projektů a urychlí čerpání evropských dotací.
Vyhlášení programů a prvních výzev k předkládání žádostí v rámci období 2007 až 2013 mohou například pražští podnikatelé očekávat v lednu příštího roku, řekl Michal Struha z magistrátního odboru fondů EU. Hlavní město má pro toto období celkem k dispozici kolem 12 miliard korun, z toho pro operační programy je 343,2 milionu Kč.
Mezi zdroje financí, které mohou podnikatelé využívat, patří operační program Podnikání a inovace. "Podnikatelé mají nyní možnost výběru z 15 různých podprogramů podpory při alokaci 100 miliard ročně," uvedl Jan Martínek z ministerstva průmyslu a obchodu.
CzechInvest by rád prostřednictvím prezentací a článků v regionálním tisku mezi podnikateli zvýšil zájem o dotace z operačního programu Podnikání a inovace. Ministerstvo zemědělství upozornilo na Program rozvoje venkova, kde lze předkládat projekty v rámci již vyhlášené druhé výzvy. Česko v období 2007 až 2013 z evropských programů získá celkem 26,7 miliardy eur (přes 710 miliard korun).