Podle analytiků transakce signalizuje, že pokles akcií amerických finančních společností se blíží ke konci. "Citigroup je velká a velmi sledovaná. Pokud lidé uvidí, že se těší důvěře, mělo by to něco znamenat," řekl analytik Bo Brownstein ze společnosti Cambiar Investors.
Emirát Abú Zabí se díky transakci stane největším akcionářem firmy Citigroup. Tím byl dosud saúdský princ Valíd bin Talál s podílem v hodnotě kolem šesti miliard dolarů, který koupil v roce 1991, kdy se banka potýkala s úvěrovými ztrátami v Latinské Americe a poklesem na realitním trhu ve Spojených státech.
Investice emirátu Abú Zabí do Citigroup odráží rostoucí finanční moc zemí produkujících ropu, které těží z prudkého nárůstu cen této suroviny v posledních pěti letech. Emirát Abú Zabí, jenž je součástí Spojených arabských emirátů, je šestým největším exportérem ropy na světě, píše agentura Reuters.
Citigroup nyní zápasí s rozsáhlými odpisy aktiv a hledá nového generálního ředitele. Její bývalý šéf Charles Prince odstoupil z funkce začátkem měsíce, kdy firma oznámila, že možná bude muset odepsat ztrátové investice související s hypotečním trhem až za 11 miliard dolarů.
Čistý zisk společnosti Citigroup se ve třetím čtvrtletí propadl téměř o 60 procent na 2,38 miliardy dolarů kvůli ztrátám u hypotečních úvěrů a u obchodování s cennými papíry. Negativní vliv měly rovněž slabé výkony v drobném bankovnictví. Televizní stanice CNBC tento týden uvedla, že Citigroup plánuje rozsáhlé propouštění, které by se mohlo týkat zhruba 17.000 až 45.000 zaměstnanců.