ÚOHS zvažuje, že se nebude zabývat podněty občanů na zakázky

27.11.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 27. listopadu (ČTK) - Antimonopolní úřad zvažuje, že se nebude zabývat podněty občanů na chyby ve veřejných zakázkách. Zatím je prověřuje a pokud najde pochybení, zahájí správní řízení. Podobných podnětů je ale poměrně hodně, jejich přínos je malý a úřad nemá dost času na případy, které mu oznámí neúspěšní uchazeči o zakázku. Na konferenci o zakázkách to v Brně řekla místopředsedkyně Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Jindřiška Koblihová.

ÚOHS letos v sekci veřejných zakázek zahájil 236 správních řízení, za chyby uložil několik desítek pravomocných pokut v celkové hodnotě přes deset milionů korun.

Anonymních podnětů na zakázky přichází několik desítek ročně. "Občané si stěžují na cokoliv, i na to, co nespadá do naší gesce. Často jde také o zakázky, které už jsou dávno uzavřené," popsala Koblihová. Pro úřad jsou podle ní přínosnější návrhy, které podávají neúspěšní uchazeči nebo podněty policie a státních úřadů. ÚOHS přitom za anonym považuje i podnět, který je podepsaný, ale u kterého úřad nemůže jednoduše zjistit totožnost pisatele.

"Chápeme, že si občan z malé obce stěžuje na starostu, že někde pochybil. Lidé se ale o zakázkách většinou dozví až poté, co jsou podepsané smlouvy a úřad pak může jen vyměřit pokutu," uvedla Koblihová. Úředníci by podle ní potřebovali víc času na zakázky, u nichž ještě nebyla podepsaná smlouva. V takových případech totiž mohou zrušit výsledky tendru nebo i celé zadání. "Mohli bychom se pak takovým zakázkám více věnovat. Třeba vydávat předběžná opatření," doplnila místopředsedkyně.

ÚOHS se o možných porušeních zákona dozvídá hlavně od neúspěšných uchazečů o zakázku. Letos si zatím stěžovalo zhruba 150 firem, ÚOHS v takovém případě musí správní řízení zahájit, stěžovatel ale musí zaplatit kauci od desítek tisíc až do dvou milionů, podle hodnoty zakázky. Pokud úřad chyby v dané zakázce odhalí, vrátí kauci i s úroky zpět. V opačném případě míří kauce do státního rozpočtu. Za poslední roky takto ÚOHS vydělal přes 21 milionů korun, z toho letos skoro šest milionů Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK