ZS: Farmáři budou mít opět zisk, jejich zadluženost ale neklesá

27.11.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Větrný Jeníkov (Jihlavsko) 27. listopadu (ČTK) - Od vstupu do unie hospodaří české zemědělské podniky se ziskem, jejich zadluženost přesto neklesá. Stejně jako před třemi lety dluží částku odpovídající 42 procentům hodnoty svého majetku. Podle předsedy svazu Miroslava Jirovského to způsobily špatné výsledky v hospodaření od 90. let. Farmy také musí rychle investovat do modernizace chovu zvířat, aby splnily požadavky EU. Jirovský to ČTK řekl na dnešním zasedání výboru svazu ve Větrném Jeníkově.

Podle Jirovského se zadluženost farem v Německu nebo Rakousku pohybuje mezi 12 až 16 procenty. "Když je menší zadluženost, podnik je schopen přečkat nepříznivý vývoj na trhu, což se nyní týká třeba chovu prasat," podotkl.

Podle odhadu svazu letos farmáři vytvoří zisk kolem 9,5 miliardy korun, což je zhruba o tři miliardy více než v minulém roce. Ministerstvo zemědělství letošní zisk v českém zemědělství odhadlo dokonce na 15 až 16 miliard korun.

Od vstupu Česka do unie do minulého roku vydělali farmáři každý rok šest až 8,5 miliardy korun. "V předchozích 13 letech ale měli zisk pouze dvakrát, jinak byli ve ztrátě," řekl předseda. Podniky neměly peníze na investice do provozů. "Teď to doháníme, v současné době to stojí obrovské finance," dodal.

Zemědělci potřebují investovat do stájí a odpadních jímek, aby zlepšili podmínky pro život zvířat a snížili poškozování životního prostředí. "Podniky, které cítí, že by to nezvládly, jsou příčinou toho, že produkce klesá," konstatoval předseda. Upozornil na to, že zemědělci v bývalé evropské patnáctce měli na splnění přísnějších požadavků o deset let delší lhůtu. Proto by svaz uvítal, aby byly odloženy kontroly českých firem. Nedodržení podmínek se totiž bude promítat do krácení dotací.

Podle svazu farmáři letos za rozhodující komodity utrží asi 84 miliard korun, což je nejvíce od vstupu do unie. K lepšímu výsledku přispěje především růst cen obilí, řepky a mléka. Naopak méně než loni zemědělci dostanou za jatečná prasata nebo drůbež, kde pokračuje útlum produkce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK