"I pro rok 2008 uplatňuje regulační úřad stejné zásady jako v předcházejících letech," uvedl předseda ERÚ Josef Fiřt s tím, že od ledna se významně zvýší podpora výroby elektřiny spalováním biomasy a z malých vodních elektráren. Úřad totiž při stanovení nové ceny zohlednil výrazné zdražení biomasy na trhu i vyšší stavební náklady.
Provozovatel nové elektrárny na čistou biomasu tak například v příštím roce dostane od distribuční společnosti za megawatthodinu elektřiny 4210 korun namísto letošních 3375 korun. Více peněz dostanou i ty zdroje, které biomasu spalují pouze zčásti.
Přestože se produkce elektrické energie z biomasy letos prudce zvyšuje, stále je to asi se čtyřmi promile na celkové spotřebě elektřiny jen zanedbatelný zdroj. Například společnost ČEZ za tři letošní čtvrtletí takto vyrobila přes 177 gigawatthodin elektřiny.
Naopak nově postavené větrníky a sluneční panely dostanou za elektřinu v příštím roce stejně jako letos. Například výkupní cena elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách zůstává na 13.460 korunách za megawatthodinu. Pro srovnání: tržní cena elektřiny z klasických zdrojů je zhruba 1600 korun za MWh.
U zdrojů, které jsou již nyní v provozu, vzrostou pevné výkupní ceny v příštím roce o 2,5 procenta; regulátor zohlednil zvýšení cen průmyslových výrobců.
Tzv. zelené bonusy, které mohou producenti zvolit namísto garantovaných cen, u zdrojů v provozu v příštím roce poklesnou. "Propad je však plně kompenzován nárůstem tržní ceny silové elektřiny o 14 procent," upozornil místopředseda úřadu Blahoslav Němeček. Zelený bonus inkasuje od distribuční firmy ten, kdo vyrábí proud z obnovitelných zdrojů a sám si najde zákazníka, kterému elektřinu prodá.
Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se loni podílela na tuzemské hrubé spotřebě elektřiny 4,9 procenta; stát se zavázal, že do roku 2010 ji zvýší na osm procent. Podpora zelené energie je podle Němečka na stejné úrovni jako v okolních státech.