Podle materiálu se tak odsouvá dosažení střednědobého rozpočtového cíle, tedy deficitu ve výši jednoho procenta HDP na rok 2013. Původní plány i doporučení EK počítaly s deficitem veřejných financí kolem procenta HDP již v roce 2012.
Příští rok by měl deficit veřejných klesnout podle plánů MF na 2,9 procenta HDP, v roce 2009 na 2,6 procenta a v roce 2010 na 2,3 procenta. Letos úřad očekává díky lepšímu hospodaření a růstu ekonomiky deficit 3,4 procenta, původně přitom hrozil až čtyřprocentní schodek. Nižší než tříprocentní deficit je jednou z podmínek pro přijetí eura.
Pokles deficitu v letech 2009 a 2010 je podle aktualizovaného programu "zajišťován prostřednictvím úspor v ostatních výdajích, zejména na obranu a mzdy a platy".
"Předkládaný Konvergenční program postavený na předpokladu pokračování současných vysokých temp růstu potvrzuje prioritu vlády stabilizovat veřejné finance a vytváří nutné, ale nikoli dostačující podmínky dodržet termín pro odstranění nadměrného schodku v roce 2008," upozornilo MF.
Konvergenční program pak přímo uvádí, že současné nastavení fiskální politiky nezajišťuje dosažení střednědobého rozpočtového cíle do roku 2012. "Dodržení tohoto termínu bude vyžadovat přijetí dodatečných rozpočtových opatření. Druhá fáze reforem, která by měla řešit rovněž dlouhodobou udržitelnost veřejných financí, bude předmětem politické diskuse v roce 2008," uvádí program.
Proto také zřejmě vláda rozhodne o tom, aby resorty v čele s ministerstvem financí připravily další fiskální opatření ke stabilizaci veřejných financí. Vláda totiž musí připravit a předložit Evropské komisi do března 2008 zprávu o dodatečných krocích, které učinila, aby konsolidace veřejných financí byla zajištěna dalšími nezbytnými reformami mandatorních výdajů, nikoli pouze vyššími daňovými příjmy v dobrých časech se silným hospodářským růstem.
"V této souvislosti je potřeba upozornit na to, že pokud by ČR neplnila doporučení k odstranění nadměrného schodku, hrozí jí nejen pozastavení čerpání z Fondu soudržnosti, ale i reálné nebezpečí, že novou, tentokrát již třetí sadu doporučení by rada vydávala v době předsednictví ČR," uvádí materiál MF.
Vláda proto informuje Evropskou komisi o tom, že kvůli stárnutí populace připravuje reformy důchodového systému a zdravotnictví. "Dlouhodobá udržitelnost patří mezi slabá místa veřejných financí. Největší riziko představuje očekávaný demografický vývoj, který v následujících několika dekádách poměrně dramaticky zvýší podíl osob důchodového věku na ekonomicky aktivní populaci," upozorňuje program.
Dlouhodobá udržitelnost veřejných financí je i podle vládních představitelů v čele s premiérem Mirkem Topolánkem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem nezbytným předpokladem pro přijetí eura. Krátkodobé splnění kritérií jen před vstupem do eurozóny by totiž podle jejich dřívějších prohlášení a i názoru řady analytiků ekonomice spíše uškodilo.
Konvergenční program poputuje Evropské komisi v podobě schválené vládou do 30. listopadu. Za splnění termínu se považuje odevzdání v národním jazyce, anglická verze zamíří do Bruselu nejpozději v půli prosince.