"Počítali jsme s tím, že dříve nebo později se nákaza dostane i do ČR," uvedl Duben. Příslušná krajská veterinární správa nyní podle něj přijme mimořádná opatření. Okolo místa výskytu se vymezí dvacetikilometrové pásmo, kde budou muset chovatelé přísně sledovat stav zvířat. Vně zóny budou moci přesunovat jen kusy po dvou zdravotních vyšetřeních. Mezi těmito vyšetřeními se zvířata přesunou do širšího pásma ochrany, které zabírá okruh 150 kilometrů.
V pásmu ochrany je režim mírnější, ale rovněž platí omezení přesunu zvířat. Mimo něj mohou skot ovce a kozy bez klinických příznaků katarální horečky. Zároveň musejí být ošetřeny insekticidním prostředkem. Veterináři mohou požadovat i sérologické vyšetření zvířat. Podle Dubna se v této zóně ale fakticky nic nemění, protože do Česka již delší dobu zasahují pásma se stejnými omezeními, která byla vytyčena kvůli výskytům nemoci v sousedním Německu.
Katarální horečka ovcí byla dosud typická pro jižní teplejší oblasti. Letos se ale šířila i v severnějších částech Evropy. Chorobu označovanou obvykle jako bluetongue (modrý jazyk) přenáší hmyz sající krev - tiplíci, které může prudký vítr zanést na velké vzdálenosti. Proto jsou ochranná pásma tak rozsáhlá.