"Plán přidávat biolíh do benzinu od 1. ledna se nedá stihnout," cituje deník šéfa sněmovního zemědělského výboru Jiřího Papeže (ODS). Petrolejářským firmám přitom přimíchávání biopaliva do benzinu nařizuje mimo jiné zákon o ochraně ovzduší, který zatím nikdo nezměnil, upozorňují HN.
Firmy, jako jsou Česká rafinérská s majoritním podílem Unipetrolu nebo státní distributor Čepro, mají technologie připraveny. Podle člena představenstva Unipetrolu a předsedy České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Ivana Ottise jim ale chybějí jasná pravidla pro účtování, vykazování a daňovou bilanci, píšou HN.
Petrolejáři mají podle listu určitou možnost, jak se problému vyhnout. Zákon jim totiž nařizuje, aby dodávali na trh v celkovém ročním objemu prodaného benzinu celkem dvě procenta lihu. Mohou tedy teoreticky s přimícháváním začít později. Jenomže pak by o to větší množství lihu museli do paliva dávat. Do litru benzinu ho přitom nesmějí dát víc než pět procent.
Úřady zatím podle HN žádné kroky k řešení problému neplánují. "Novelu zákona o ochraně ovzduší kvůli změně termínu z počátku ledna nechystáme," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
V příštím roce má v ČR podíl lihu v prodávaném benzinu dosáhnout dvou procent, stejně tak i v případě metylesteru řepkového oleje (MEŘO), který se přimíchává do nafty už od letošního září. V Evropské unii mají ekologické příměsi dosáhnout v roce 2010 podílu 5,75 procenta z prodaných paliv. V roce 2020 to má být deset procent.