Nejčastější výmluvou dlužníků je podle HN druhotná platební neschopnost, ale i špatné rozhodnutí. "U stavebnictví je zadlužení a dlouhodobé nesplácení dáno historicky. Je to dáno tím, že v tomto oboru probíhá hodně zakázek a placení funguje v dlouhém řetězci. V něm každý čeká, až sám dostane zaplaceno," cituje deník analytika společnosti Cyrrus Jana Procházku, podle kterého je stavebnictví navíc oborem náročným na kapitál.
Podle průzkumu firmy zabývající se řízením úvěrů Intrum Justitia, se české podniky opožďují ve svých platbách v průměru o 25 dní, zatímco například německé firmy o deset dní méně. U českých firem navíc existuje riziko, že své dluhy nezaplatí vůbec.
S nesplácením pohledávek má podle průzkumu Hospodářské komory zkušenost 80 procent podniků, které se pravidelně ocitají v roli věřitele. Čtyři procenta oslovených obchodníků nespolehlivost jejich obchodních partnerů údajně přivedla na pokraj krachu.
"Skutečnost je bohužel taková, že platební morálka je u nás stále ve velmi špatném stavu," doplnil prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Na vině jsou podle něj především nedostatečné právní jistoty a špatná vymahatelnost práva. Soudní procesy táhnoucí se roky tak mohou firmy naprosto vyčerpat. Komora proto doporučuje do smluv vkládat takzvanou rozhodčí doložku, která v případě sporu odkazuje k rozhodčímu soudu.