...prudké zvýšení počtu týdenních žádostí v nezaměstnanosti podtrhlo, že hospodářské expanzi Spojených států hrozí ostré zpomalení.
Ministerstvo obchodu oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států ve třetím čtvrtletí stoupl na roční bázi o 4,9 procenta, nejrychlejším tempem od třetího kvartálu 2003, kdy HDP vyskočil o 7,5 procenta.
Ekonomové na Wall Street čekali, že resort reviduje růst HDP na 4,8 procenta z předchozího rychlého odhadu 3,9 procenta.
Ministerstvo reviduje předběžný údaj o HDP celkem dvakrát a konečné číslo o výkonu největší ekonomiky světa má zveřejnit 20.prosince. Údaj o HDP za třetí kvartál už hráči na Wall Street považují za relativně starou informaci a soustředí se spíše na čerstvý nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Zpráva ministerstva práce ukázala, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden vyskočil o 23.000 na nejvyšší úroveň od poloviny února, zatímco analytici čekali zvýšení jen o 2000. Ministerstvo nicméně připustilo, že k volatilitě údajů mohl minulý čtvrtek přispět Den díkůvzdání.
Již nyní se předpokládá, že ekonomický růst ve čtvrtém kvartále zadusí propad trhu s bydlením a ochabující důvěra spotřebitelů, a podle analytiků stále roste riziko, že v příštím roce se americká ekonomika ponoří do recese.
"Vypadá to, že by to mohla být pro ekonomiku večerka," řekl s odkazem na prudký nárůst žádostí o podporu ekonom Chris Rupkey z Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ v New Yorku. "Přesně takhle to vypadá, když se ubíráme do recese."
Ekonom Steven Wieting ze Citigroup zase řekl, že poté, co americká ekonomika dvaapůl roku vykazovala překvapivou odolnost vůči poklesu trhu s bydlením, nyní navíc čelí tlaku utahování kreditních podmínek. V důsledku toho "se domníváme, že růst ve čtvrtém kvartále nedosáhne ani 1 procenta", dodal.
Zpráva o HDP ukázala, že americké podniky v letošním třetím kvartále hromadily zásoby dvakrát rychleji, než ministerstvo odhadovalo ještě před měsícem. Více zboží na skladě přispívá k růstu HDP a pravděpodobně odráží předzásobení firem před nákupní sezonou mezi Díkůvzdáním a Vánocemi, může však zabrzdit budoucí výkon ekonomiky, pokud prodeje nesplní očekávání.
Slabý kurs amerického dolaru se zase zjevně vyplácí v podobě silnějšího výkonu zahraničního obchodu. Vývoz Spojených států v minulém kvartále meziročně vyskočil o 18,9 procenta proti dříve uváděným 16,2 procenta. To je nejrychlejší nárůst od posledního čtvrtletí roku 2003 a více než dvojnásobné tempo oproti 7,5 procenta ve druhém kvartále.
(Reportér: Glenn Somerville; Přeložil: Jan Schmidt)
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]