"Domácí měna dnes začala v růstové náladě, která jí vydržela až do závěru. Významnou podporou bylo zvýšení sazeb ČNB o čtvrt procentního bodu, se kterým část trhu počítala až později," uvedl analytik Patrie Tomáš Vlk. Žádné jiné zprávy nepřišly a také region měl dnes na korunu prakticky neutrální vliv. Okolní středoevropské měny za dnešek registrují minimální změnu, dodal.
Centrální bankéři si museli uvědomovat, že vyšší sazby dříve či později pošlou kurz na nový rekord, upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Některým centrálním bankéřům se zdála koruna již příliš silná a poškozující hospodářský růst. Jiní ji naopak považovali za málo silnou na to, aby skutečně zastavila inflaci. "Tento názor evidentně v bankovní radě převládl. Koruna tedy musí ještě více posílit," podotkl Pikora.
Koruna posílila na nová historická maxima po poledním rozhodnutí ČNB a těsně před tiskovou konferencí dosáhla na úroveň 26,30 Kč/EUR. Po zveřejněných komentářích koruna svůj rekord dále vylepšila. Samotné rozhodnutí ČNB nebylo pro finanční trhy až tak velkým překvapením, nicméně vystoupení guvernéra Zdeňka Tůmy na tiskové konferenci už ano, míní analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Komentáře se podle něj nesly v holubičím tónu, což utvrdila slova, že je nyní velmi obtížné předvídat další pohyby sazeb, které mohou jít kterýmkoliv směrem.
Eurodolarový trh byl v průběhu dne klidný, k večeru americká měna oslabila na 1,4772 USD/EUR. Data z americké ekonomiky byla celkově mírně negativní. HDP sice byl revidován o desetinku vzhůru na 4,9 procenta, na druhou stranu ale vyšly níže prodeje nových domů a horší byly i žádosti o dávky v nezaměstnanosti, vysvětlil Vlk.
Posilování koruny se nepříznivě projevuje v hospodaření exportérů. Silná koruna naopak zlevňuje dovážené zboží či dovolené Čechů v cizině. Tlumí i současné vysoké ceny ropy na světových trzích.