...finanční tituly díky optimismu plynoucímu z navrhované záchrany sužovaných plátců hypoték a dalšího snižování úrokových sazeb.
Technologický sektor nicméně zaostal za vývojem širšího trhu poté, co akcie Dellu kvůli neuspokojivému výhledu [ID:nMUL026944] zaznamenaly nejhlubší denní propad za sedm let, a to o 12,8 procenta. Investoři se také zjevně přesouvali od technologií, jež dosud stály v čele růstu trhu, k utlačovanému finančnímu sektoru.
Dobře si v pátek vedli poskytovatelé hypoték a banky po zprávě, že americké ministerstvo financí brzy zveřejní plán, který má pomoci zarazit krizi v odvětví méně kvalitních hypoték.
Tituly citlivé na vývoj úrokových sazeb včetně Citigroup a JPMorgan Chase & Co navíc povzbudily výroky prezidenta centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, který ve čtvrtek večer řekl, že návrat tísnivých podmínek na finanční trhy v posledních týdnech zatemnil vyhlídky americké ekonomiky. Rozvířil tak spekulace, že centrální bankéři budou ochotni znovu snížit úrokové sazby.
Index finančního sektoru S&P vzrostl o 2,9 procenta.
Investory také pozvedl na duchu značný pokles cen ropy , které ještě na začátku minulého týdne stály na dosah jediného dolaru od hranice 100 dolarů za barel.
Index amerických blue chips Dow Jones v pátek vzrostl o 0,45 procenta na 13.371,72 bodu, širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 0,78 procenta na 1481,14 bodu. Technologický Nasdaq Composite klesl o 0,27 procenta na 2660,96 bodu.
Za celý uplynulý týden Dow Jones vyšplhal o 3 procenta, S&P 500 přidal 2,8 procenta a Nasdaq získal 2,5 procenta.
Ale i přes vzestup z minulého týdne si indexy Dow Jones i S&P 500 zapsaly nejtvrdší měsíční pokles za pět let.
Akcie na Wall Street v listopadu ztratily půdu pod nohama: index Dow Jones za celý měsíc klesl o 4 procenta, S&P 500 sklouzl o 4,4 procenta a Nasdaq se ponořil o 6,9 procenta. To je nejprudší měsíční pokles od července 2004, kdy technologie spadly o 7,8 procenta.
(Reportér: Ellis Mnyandu; Přeložil: Jan Schmidt)
[YORK/Reuters/Finance.cz]