Podle údajů z MZe lze prozatím uzavřít smlouvy na hospodaření v celkem 74 lokalitách, z nichž ve 41 si Lesy ČR (LČR) budou vytěžené dřevo prodávat samy a lesnické firmy zajistí pouze jeho těžbu. V dalších 33 oblastech budou firmy vytěžené dřevo samy prodávat.
LČR vypsaly celkem 257 tendrů, z nichž v 98 případech bude státní podnik prodávat vytěžené dřevo sám. Ve 159 případech měly prodej vytěženého dřeva prodávat samotné firmy, přitom pouze čtyři z těchto tendrů nebyly podle dřívějších informací LČR napadeny u ÚOHS.
V lokalitách, pro které se nepodaří uzavřít smlouvu včas, budou muset LČR prodloužit nynější smlouvy i na počátek příštího roku. Dříve se totiž zavázaly neuzavírat nové smlouvy do přezkoumání stížností antimonopolním úřadem.
Členy komise jsou zástupci MZe, LČR a Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů, které se na jejím ustavení dohodly 27. června. "První zasedání komise je krokem ke stabilitě a průhlednosti v Lesích České republiky," řekl dnes ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Cílem komise je odstranit spory o výběrových řízeních na lesnické práce a vybrat vhodný způsob zadávání lesnických prací. Neshody mezi LČR a firmami trvají od roku 2004, kdy tehdejší ředitel LČR Kamil Vyslyšel vypsal první tendry podle nových pravidel. Soutěže od té doby úspěšně napadaly lesnické firmy pro netransparentnost a nezákonnost. Postup Lesů ČR kritizovala i Evropská komise a český antimonopolní úřad.