Možnost doslazování vína chce v EU prosadit i Německo a Slovensko

03.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Starý Plzenec (Plzeňsko) 3. prosince (ČTK) - Hlavně Německo, ale také Slovensko a Rakousko podporuje české vyjednavače, aby v Evropské komisi (EK) prosadili možnost doslazování vína, které chce unie zakázat. Vinaři ze severněji položených zemí, jejichž hrozny mají nižší cukernatost, by tak museli od příštího roku zdražit produkty. Češi ale věří, že na radě ministrů zemědělství v prosinci, se jim podaří prosadit kompromis. Na dnešním jednání Vinařského fondu (VF) to ČTK řekl náměstek ministerstva zemědělství (MZe) Stanislav Kozák.

"Naším rozhodujícím partnerem jsou Němci, kteří mají v EK obrovský hlasovací potenciál," dodal. Podobně je na tom Polsko, které ale nyní názorově lavíruje.

Nižší cukernatost znamená i nižší kvalitu vína. Pokud by se v unii doslazování řepným cukrem zakázalo, čeští a další vinaři by museli cukernatost v případě špatných ročníků zvyšovat vinným moštem. ČR, která ho nevyrábí, nebude podle Kozáka investovat do zařízení na výrobu moštu a do speciálních odrůd. "Pokud bychom ale doslazovali dováženým moštem, byla by to ještě vína z Moravy?" zeptal Kozák. Mošt je zatím díky dotacím stejně drahý jako řepný cukr. Od příštího roku by ale měla jeho podpora přestat, čímž by zdražil litr vína zhruba o čtyři koruny.

Podle Kozáka dostane ČR v příštím roce na restrukturalizaci vinic 11 milionů eur, tedy téměř 300 milionů Kč. Letos mohou vinaři čerpat přes 80 milionů korun. "Naším cílem je vyjednat na léta počínaje rokem 2009 na reformu vinného pořádku stejnou sumu jako na letošní rok," uvedl Kozák.

V ČR je nyní podle ředitele VF Jaroslava Machovce 17.950 hektarů plodných vinic. "Produkční potenciál je 19.300 ha, který by měl zůstat dlouhodobě zachován," dodal.

VF dnes projednal rozpočet roku 2008, který se bude, podobně jako loni, pohybovat nad 80 miliony korun. Zhruba 30 milionů Kč dostává od vinařských firem a majitelů vinic nad hektar rozlohy, stejně dává MZe. Zbytek tvoří dary a úroky. "Od roku 2009 bychom měli dlouhodobě hospodařit se zhruba 70 miliony korunami," řekl Machovec.

Aktivity fondu jsou zaměřeny zejména na propagaci zdravého pití a kvality vína v ČR, od příštího roku se zaměří na podporu exportu českých produktů zejména na Slovensku a v Polsku. VF bude nadále propagovat česká vína na nejvýznamnějších středo a východoevropských veletrzích. "Letos byla velmi úspěšná akce VF listopadová Svatomartinská vína zaměřená na Čechy a zejména na Prahu, kde se spotřebuje více než šestina vyrobeného vína," dodal Kozák.

"Naším cílem je vyvážet jen přívlastková vína s vysokou přidanou hodnotou, která dnes tvoří 20 až 25 procent produkce," řekl předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo. Špičková vína tvoří dvě třetiny celkového českého vývozu, který dnes dosahuje pěti procent produkce. Výroba vína by se ale mohla mírně zvýšit.

MZe a VF pozve příští rok v březnu na veletrhy Salima a Vinex do Brna mezinárodní odborníky. "Uspořádáme konferenci o bezpečnosti potravin a řadu dalších sezení a pozveme minimálně dva eurokomisaře," dodal Kozák.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK