Celkový objem těžby za celou společnost se díky investicím podle Becka nezmění, bude se pohybovat kolem 13 milionů tun, ale OKD už nebude muset najímat tolik lidí jako dosud.
"Zaměstnanost v příštím roce bude stejná jako letos, v následujícím roce se lehce sníží, a možná tím vyřešíme trošku svůj problém, kdy nemůžeme sehnat pracovní sílu. Nejedná se o propouštění, ale další najímaní zaměstnanců," uvedl Beck.
Díky investici by mohl klesnout počet jak vlastních zaměstnanců, tak pracovníků dodavatelských firem. Zároveň podle šéfa OKD porostou nároky na kvalifikaci pracovníků, protože to bude vyžadovat nová, složitější technologie. Naučit lidi pracovat s novými stroji by podle Becka měly především dodavatelské firmy.
OKD nakoupí deset strojů na ražení důlních děl a kombajny na těžbu uhlí. Těmi vybaví své činné šachty na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, tedy doly Darkov, ČSA, ČSM, Paskov a Lazy. Nová technika umožní dobývat i zásoby, jejichž těžba by při dosud používaných technologiích byla neekonomická. Zároveň se prodlouží životnost stavu zásob uhlí, která ke konci minulého roku činila 11,5 roku. "Plánovací horizont pro naše doly je v současné době 20 let, na této hranici jsme se zastavili, protože nevíme, jaká bude cenová hladina uhlí za 25 let," uvedl Beck.
Technologie nakoupí pro OKD její jediný akcionář, NWR z Amsterodamu. "NWR podepsala dohodu o záměru s americkou společností Bucyrus, je to jedna ze dvou největších firem, které vyrábí těžební technologie pro pozemní a povrchovou těžbu. Tato firma byla jediná, která byla schopna všech deset technologií dodat. Nabídli nám nejlepší obchodní podmínky. Za posledních 30 nebo 40 let si nepamatuji situaci, že by jedna firma na celém světě dala zakázku na deset technologií najednou," řekl Beck.
Bucyrus získal zakázku na dobývací technologie, zatímco dodávku razicí technologie zajistí podle Becka švédské, rakouské a německé společnosti. Na dodávkách se bude podle Becka podílet také firma OKD, Bastro.
"V tomto roce jsme získali pocit, že trh s uhlím ve střední Evropě bude stabilní. To znamená, že lze připravit hodnocení, jaké ceny získáme za uhlí, které vytěžíme," uvedl Beck. Podle něj bude zřejmě nutné investovat v příštích dvaceti letech 40 miliard korun do prohlubování jam, otvírání nových pater a podobně, což pomůže udržet OKD objem těžby.
OKD je největším producentem černého uhlí v České republice. Loňský čistý zisk firmy činil 3,57 miliardy korun, těžba uhlí překročila 13 milionů tun a investice překonaly dvě miliardy korun.
Podle Hospodářských novin je OKD druhým největším investorem do své výrobní základny. Vyšší částku dává na modernizaci jen energetická společnost ČEZ, která v příštím třech letech počítá se 40 miliardami korun.