Vláda schválila zákon proti praní špinavých peněz

04.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. prosince (ČTK) - Banky budou možná už za půl roku vyžadovat doklady od klientů provádějících transakce nad 1000 eur (zhruba 27.000 korun). Požaduje to nový zákon proti takzvanému praní špinavých peněz, který schválila vláda. O rozhodnutí kabinetu informovala mluvčí vlády Jana Bartošová. Podle stávajících předpisů banky musí žádat doklady jen u sum přesahujících 100.000 korun.

Zákon by měl v případě schválení vládou i parlamentem začít platit do poloviny roku 2008. Podstatně také rozšiřuje zejména pro banky a další finanční instituce povinnost sledovat a kontrolovat obchody svých klientů, kteří mají povinnost u transakcí nad 15.000 eur (asi 400 tisíc korun) doložit smysl a účel transakce a původ prostředků v ní použitých.

"Škody z odhalené trestné činnosti se podle oficiálních statistiky za minulé období v České republice pohybovaly v hodnotě kolem 50 miliard korun," informovala již dříve ČTK Simona Cigánková, mluvčí šéfa vládních legislativců Cyrila Svobody.

Neoficiální odhady mluví až o čtyřnásobné částce. Ekonomové odhadují, že část ze špinavých peněz je v hotovosti a že se je jejich majitelé pokusí do přijetí eura v Česku zlegalizovat.

Předloha také rozšiřuje kontrolu podezřelých obchodů u "politicky exponovaných osob", a to žijících v zahraničí. "Politicky exponované osoby v případě kontroly jejich obchodu musí mít bydliště mimo ČR či vykonávat veřejnou funkci mimo republiku," uvedla Cigánková. Nejde tedy například o české ministry, zákonodárce nebo jejich spolupracovníky, na které se vztahují české právní předpisy v případě, že mají na území republiky bydliště.

Ročně eviduje finanční analytický útvar ministerstva financí na 3000 podání o podezřelých transakcích, a to převážně z bankovního sektoru. Po jejich vyhodnocení podávají úředníci každý rok zhruba 100 až 150 trestních oznámení. Zdrojem špinavých peněz v ČR jsou podle odborníků nejčastěji daňové úniky, zneužívání informací v obchodním styku a úplatky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK