Zákon by měl v případě schválení vládou i parlamentem začít platit do poloviny roku 2008. Podstatně také rozšiřuje zejména pro banky a další finanční instituce povinnost sledovat a kontrolovat obchody svých klientů, kteří mají povinnost u transakcí nad 15.000 eur (asi 400 tisíc korun) doložit smysl a účel transakce a původ prostředků v ní použitých.
"Škody z odhalené trestné činnosti se podle oficiálních statistiky za minulé období v České republice pohybovaly v hodnotě kolem 50 miliard korun," informovala již dříve ČTK Simona Cigánková, mluvčí šéfa vládních legislativců Cyrila Svobody.
Neoficiální odhady mluví až o čtyřnásobné částce. Ekonomové odhadují, že část ze špinavých peněz je v hotovosti a že se je jejich majitelé pokusí do přijetí eura v Česku zlegalizovat.
Předloha také rozšiřuje kontrolu podezřelých obchodů u "politicky exponovaných osob", a to žijících v zahraničí. "Politicky exponované osoby v případě kontroly jejich obchodu musí mít bydliště mimo ČR či vykonávat veřejnou funkci mimo republiku," uvedla Cigánková. Nejde tedy například o české ministry, zákonodárce nebo jejich spolupracovníky, na které se vztahují české právní předpisy v případě, že mají na území republiky bydliště.
Ročně eviduje finanční analytický útvar ministerstva financí na 3000 podání o podezřelých transakcích, a to převážně z bankovního sektoru. Po jejich vyhodnocení podávají úředníci každý rok zhruba 100 až 150 trestních oznámení. Zdrojem špinavých peněz v ČR jsou podle odborníků nejčastěji daňové úniky, zneužívání informací v obchodním styku a úplatky.