ÚOHS nevyhověl stížnostem CE WOOD na tendry LČR

05.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 5. prosince (ČTK) - Antimonopolní úřad zatím v první části nových tendrů Lesů České republiky (LČR) nenašel žádné chyby. Podle úřadu to ale neznamená, že by měl státní podnik uzavřít smlouvy. Případ prý zdaleka není u konce, úředníci dosud zamítli jen stížnosti firmy CE WOOD na zakázky, v nichž budou lesnické firmy dřevo těžit a LČR ho pak samy prodávat. Není ale vyloučeno, že si další firmy budou stěžovat na jiné nedostatky než CE WOOD, pak by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) mohl své stanovisko změnit, řekl mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Lesnické firmy napadly ÚOHS většinu tendrů státního podniku pro roky 2008 až 2010. Tendry za asi 11 miliard korun kritizují jako netransparentní a špatně připravené, stěžují si na dělení některých zakázek i na podmínky tendrů.

Antimonopolní úřad se pro jistotu zabývá všemi 257 zakázkami. Zatím se vyjádřil jen k 98 výběrovým řízením, kde si budou vytěžené dřevo prodávat LČR samy, a to jen částečně. Zabýval se totiž jen údajnými chybami, na které upozornil CE WOOD. "Není ale vyloučeno, že některý z dalších návrhů od jiné firmy bude poukazovat na jiné nedostatky nebo přinese nové důkazy," upozornil Chalupa. Navíc CE WODD už podal rozklad, a ÚOHS se tak bude jeho stížnostmi zabývat ještě jednou.

Jestli teď LČR podepíší smlouvy s vítězi tendrů, záleží jen na nich. Úřad totiž nevydal předběžné opatření, které by podniku uzavření smluv dočasně zakázalo. Spoléhá na slib LČR, že smlouvy až do rozhodnutí neuzavřou. Pokud by se Lesům nepodařilo tendry ukončit do konce prosince, pokračovali by v pracích stávající smluvní partneři. LČR by v tomto případě zřejmě využily opčního práva na práce v lesích do konce března 2008.

ÚOHS má na stole ještě několik desítek dalších návrhů. Týkají se tendrů, v nichž mají firmy dřevo vytěžit a následně prodat, i druhých, kde podnik požaduje jen těžbu.

Antimonopolní úřad se tendry Lesů ČR zabývá už několik let prakticky bez přestávky. Než uzavře starší případy, dostane stížnosti na nová výběrová řízení. Ve sporu o miliardy korun figurují dvě lesnické skupiny. Firmy ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH) odváděly do roku 2006 větší část těžebních prací ve státních lesích, zakázky získaly ještě bez řádných výběrových řízení.

Úřad ale loni rozhodl, že se LČR musí na rozdíl od dosavadní praxe řídit zákonem o veřejných zakázkách a tendry vypisovat. Firma pak smlouvy s dosavadními partnery zrušila a vyhlásila nové soutěže. SPLH se postavilo proti, naopak Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) byla pro. Případ už řešil i soud, rozhodnutí ale antimonopolnímu úřadu vrátil kvůli procesním chybám. ÚOHS následně vydal několik rozhodnutí, kde státnímu podniku vyměřil několik tisícových pokut.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK