ČEZ podle dnešní Mladé fronty Dnes údajně za MUS nabídl 28 miliard korun. Jednání jsou ale komplikovaná a podle analytiků, které ČTK oslovila, nebudou mít zdárný konec.
I Pecina je zatím klidný. "Uvažovat může kdokoliv o čemkoliv, zatím se tím ale vážně nezabýváme," uvedl. Nevyloučil, že by fúzi mohla kvůli vysokým obratům společností posuzovat i Evropská komise. Podotkl, že jeho podřízení mají na stole několik stížností na chování ČEZ i několik na MUS, žádné správní řízení ale úřad dosud nezahájil.
Koupě MUS by byla pro polostátní ČEZ velmi výhodná, shodují se analytici. Energetická firma by získala po Severočeských dolech další významné zdroje uhlí. Přitom hrozí, že by to mohlo poškodit konkurenci. "Až přijde čas, musíme se důkladně zabývat podíly, musíme zjistit, jestli má Mostecká uzavřené smlouvy dlouhodobé. Pokud by to bylo třeba na půl roku, mohl by je pak ČEZ šmahem ukončit a neobnovit," uvedl Pecina.
Pecina, který v minulosti jako náměstek ministra průmyslu a obchodu seděl v dozorčí radě ČEZ, je podle odborníků v pohledu na fúze velmi liberální. Úřad zatím pod jeho více než dvouletým vedením žádnou akvizici nezamítl, jen několikrát nařídil firmám podmínky, které mají zajistit rovnováhu na trhu.