...procent kvůli dopadům reformy veřejných financí, ukázala ve čtvrtek zpráva Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
OECD v podzimní zprávě uvedla, že zvýšila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 6,1 procenta z 5,5 procenta očekávaných v květnu.
OECD se svým odhadem řadí mezi největší optimisty mezi týmy sledujícími Českou republiku.
Předpověď pro příští rok je naopak horší než na jaře - OECD nyní čeká růst českého HDP o 4,6 procenta namísto 5,0 procenta.
"Růst inflace v prvním pololetí 2008 vyvolaný reformními kroky dočasně poškodí jinak zdravé ekonomické podmínky a reálný růst HDP spadne pod svůj potenciál s tím, jak zvýšení nepřímých daní a regulovaných cen omezí spotřebu," uvedla zpráva.
OECD dodala, že i když je celková inflace nízká, šplhá nahoru a dá se očekávat další utažení měnových podmínek.
V lednu by měla inflace výrazně vyskočit ze současných 4 procent s tím, jak bude působit mix silné ekonomiky, opatření z reformy veřejných financí, zdražování energií a deregulace.
Centrální banka cíluje inflaci na 3 procentech a letos již čtyřikrát zvyšovala úrokové sazby. Klíčová repo sazba je tak proti začátku letošního roku vyšší o 1 procentní bod a stojí na pětiletém maximu 3,5 procenta.
OECD ve zprávě dále uvedla, že fiskální výhled je pozitivnější díky reformě veřejných financí, kterou vláda uvede v lednu do praxe.
Tempo snižování rozpočtových deficitů však zůstává podle OECD klíčovou překážkou pro přijetí eura a křehká politická převaha vládní koalice v Poslanecké sněmovně způsobí pomalý postup při zavádění potřebných reforem.
OECD dále zmínila, že v budoucnu by mohl české ekonomice dělat problémy nedostatek pracovních sil, který se již nyní projevuje v některých výrobních oborech.
(Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Dušan Bučánek)
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]