Novela například ruší podmínku souhlasu všech zaměstnanců se zavedením flexibilního využívání konta pracovní doby. Tato podmínka způsobovala hlavně u velkých podniků značné administrativní potíže, uvedl senátor Pavel Čáslava (ODS) z výboru pro sociální politiku.
Norma také umožňuje sjednat v kolektivní smlouvě výši příplatků za práci v noci a o víkendech jako pevnou částku. To umožní pružnější úpravu těchto příplatků, které musejí být podle dosavadního zákoníku stanoveny procentuální částí platu.
Mladiství zaměstnanci budou moci podle novely pracovat obvyklých 40 hodin týdně a osm hodin denně, zatímco doposud mohli pracovat nejvýše 30 hodin týdně při šestihodinové denní pracovní době, uvedl Čáslava. Novela dále umožní práci přesčas i zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než rok. Zaměstnavatel podle novely nebude platit zvýšené odstupné v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, jestliže byl zproštěn odpovědnosti za jejich způsobení, uvedl senátor, s tím, že úprav tohoto druhu jsou v novele dvě desítky.
Jako příklad nepřesností v nynějším zákoníku Čáslava citoval ustanovení o zkušební době, kterou je podle platného zákoníku možné sjednat nejpozději v den nástupu do práce; zároveň ji však není možné sjednat v den, kdy již pracovní poměr vznikl. Podobného rázu je ještě dalších zhruba 120 změn.