Po vyloučení vlivu sezónnosti a počtu pracovních dní se ve srovnání s druhým čtvrtletím HDP zvýšil o 1,4 procenta. Od ledna do konce září česká ekonomika v úhrnu meziročně rostla o 6,3 procenta.
Statistici zároveň s odhadem výsledku za třetí čtvrtletí upřesnili vývoj ukazatelů za předchozí dvě čtvrtletí. Původní odhad růstu HDP za první čtvrtletí zůstal nezměněn na 6,4 procenta, za druhé čtvrtletí byl zvýšen z šesti na na 6,3 procenta.
V běžných cenách se ve 3. čtvrtletí zvýšil hrubý domácí produkt meziročně o 9,5 procenta na 900 miliard korun, na zvýšení se z více než jedné třetiny podílel cenový růst. Celková hrubá přidaná hodnota ve stálých cenách vzrostla o 5,7 procenta, na jejím meziročním zvýšení se podílel hlavně zpracovatelský průmysl, obchod a služby pro podniky.
Příspěvek jednotlivých výdajových složek k růstu HDP ve stálých cenách byl rozdílný. Výdaje na konečnou spotřebu i tvorba kapitálu přispěly shodně 2,6 procentního bodu, přínos salda zahraničního obchodu byl 0,8 procentního bodu.
Výdaje domácností na konečnou spotřebu vzrostly ve srovnání se stejným obdobím minulého roku reálně o 5,6 procenta. V běžných cenách se výdaje zvýšily o 8,3 procenta, tedy o 33 miliard na na 432,4 miliardy korun. Nejvyšší nominální přírůstky byly zaznamenány u výdajů za potraviny, tabákové výrobky, rekreace a motorová vozidla.
Meziroční růst tvorby hrubého fixního kapitálu reálně o 5,7 procenta byl zabezpečován developerskými projekty, veřejnými investicemi zejména do dopravní infrastruktury a podnikovými investicemi do strojního vybavení a dopravních prostředků. V běžných cenách bylo proinvestováno 219,6 miliardy korun.
Zásoby v průběhu třetího čtvrtletí vzrostly nominálně o 37,6 miliardy korun. Saldo zahraničního obchodu zbožím a službami skončilo v běžných cenách aktivem 32,5 miliardy korun, což bylo o 12,9 miliardy více než ve stejném období minulého roku. Přitom vývoz vzrostl nominálně o 15,8 procenta a dovoz o 14,1 procenta.
Ekonomiky některých sousedních států rostly podle odhadů místních statistických úřadů ve třetím čtvrtletí rychleji než česká. Například slovenský HDP rostl rekordním tempem 9,4 procenta, polský HDP se meziročně zvýšil o 6,4 procenta.
Hrubý domácí produkt ve 27 zemích Evropské unie vzrostl ve třetím čtvrtletí podle odhadu Eurostatu z 30. listopadu meziročně o 2,9 procenta, z toho v eurozóně o 2,7 procenta.