"Malí nebudou schopni při současných cenách najít jakékoliv rezervy k tomu, aby byli schopni absorbovat nárůst energií a DPH," řekl Hlinka, který odhaduje růst cen na více než pět procent. Cena pokoje v regionech se pohybuje v rozmezí od 600 do 1000 korun, což je evropský podprůměr. Jak ale podotkl Hlinka, venkovské hotely živí především domácí klienti, kteří jsou na cenu značně citliví.
Naopak velké hotely, zejména v Praze a přilehlém okolí, ceny udrží na nynější úrovni. Důvodů je několik. Jak uvedl Hlinka, velké hotely mají stále prostor k úsporám, navíc nabídka v Praze již převyšuje poptávku. Počty pokojů rostou rychleji než počty turistů, takže hotelům klesá obsazenost. "Dopady změn do zisku budou enormní," řekl hoteliér.
Jeho slova potvrzují i oslovené hotely. "Jak se bavíme s ostatními hoteliéry, tak nejsme schopni ty ceny navyšovat. Bude to na úkor marže, stále jsou tam drobné rezervy," řekl ředitel pražského hotelu Perla Tomáš Startl. Zahraniční hosté by údajně jakékoliv zdražení nepřijali, protože ceny pro ně jsou kvůli sílící koruně již na úrovni Vídně.
Mluvčí pražského InterContinentalu Petra Davídková přičítá stálost cen velké konkurenci. Některé hotely prý prodávají pokoje i pod cenou. "Oni tu Prahu a republiku staví na pozici takových podbízejících se krys," řekla. Mírně, zhruba o tři procenta, zdraží smíchovský andel's hotel. Důvodem je růst DPH. "Ta cena se nezvyšuje tolik, protože chceme zůstat konkurenceschopní," řekla mluvčí Dana Tomášová.
Hotel Atlas, který je se 160 lůžky největším ubytovacím zařízením v lyžařském areálu v Čenkovicích na Orlickoústecku, se během příštího roku zdražení nevyhne. Důvodem je podle ředitele Ivo Ševečka růst DPH, cen potravin i energií. Během zimní sezony ale chce hotel udržet ceny na nynější úrovni. "Tuto zimní sezonu taxy měnit nebudeme, ale po ní to zřejmě bude nutné," řekl Ševeček.
Podobně jako hotel Atlas jsou na tom i ostatní horské hotely, které odkládají zdražení až na dobu před sezonou 2008/2009. Většinou přes zimu budou držet stejné ceny a ke zdražení sáhnou až během léta. "Pobyty pro zimní sezonu již jsou nasmlouvané za pevné ceny, a jejich zvýšení proto nepředpokládáme," řekl předseda Asociace hotelů a restaurací v hradeckém kraji Karel Rada, který je také ředitelem hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou.
V dalším období se ale ubytovatelé a restauratéři zvýšení cen podle něj nevyhnou, protože vedle DPH do nich budou muset promítnout i rostoucí náklady na mzdy, energie, potraviny a další vstupy.
Jedním z důsledků zvýšení daně a zdražení energií může podle Hlinky být přechod některých hotelů do šedé ekonomiky. "Budou hledat všechny možnosti, jak to udělat, aby DPH neplatily," řekl. Přibude prý také těch, kteří vyplácejí zaměstnance "na černo" a neplatí zdravotní a sociální pojištění.
Průměrné ceny v českých hotelech se výrazně liší podle kategorie. Noc v pětihvězdičkovém hotelu stojí zhruba 7000 Kč, ve čtyřhvězdičkovém 5000 korun, tříhvězdičkovém asi 2000 korun. To jsou však tzv. pultové ceny, které dostane příchozí na recepci. Velké cestovní kanceláře, které do ČR vozí zahraniční turisty, mají zpravidla ceny několikrát nižší.