Polovina vlekařů kvůli růstu DPH zdražila

09.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. prosince (ČTK) - Zhruba polovina lyžařských středisek na českých horách zvýšila nebo od ledna zvýší ceny svých služeb kvůli vyšší sazbě daně z přidaného hodnoty a růstu cen elektřiny a nafty. Průměrné zdražení je pět procent. Horské hotely a pensiony zatím většinou vyčkávají a případné zdražení odkládají až na jaro nebo na začátek příští zimní sezony. Vyplývá to z údajů Svazu provozovatelů lanovek a vleků a ankety ČTK.

Své služby zdraží od poloviny prosince například Špičák na Šumavě, největší lyžařský areál v Plzeňském kraji. Cena celodenní permanentky se zvýší ze 370 na 390 korun, přičemž jediným důvodem je zvýšení spodní sazby DPH z pěti na devět procent. Růst sazby promítne v cenách i část místních hotelů, většina jich ale současné ceny udrží i v příštím roce.

Také ve Zlínském kraji musejí zájemci o sjezdové lyžování sáhnout hlouběji do kapsy. Většina provozovatelů vleků totiž sáhla ke zdražení. Změny se ale týkají především krátkodobého lyžování, celodenní jízdné zůstává na stejné úrovni či se zdražilo jen velmi mírně. Například v areálu na Soláňském sedle na Vsetínsku lyžaři nově platí za celý den 230 korun, v minulé sezoně to bylo o deset korun méně.

Beskydští vlekaři zatím kvůli čtyřprocentnímu zvýšení sazby DPH zdražovat nechtějí, přesto cena zřejmě nakonec vzroste. "Pořád jsme doufali, že sazba zůstane na pěti procentech, ale obávám se, že cena půjde nahoru. Ten rozdíl asi budeme muset dorovnat," uvedl vedoucí vleku na Pustevnách.

Provozovatelé lyžařských vleků na Božím Daru v Krušných horách na rozdíl od beskydských nečekali a část z nich ceny upravila již před sezonou. Jiní zachovávají loňské ceny. "Náš hotel Praha prozatím drží ceny na stejné úrovni a chtěli bychom s tím vydržet celou zimní sezonu," uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.

Výrazně růst DPH neovlivní ceny služeb pro lyžaře v Krkonoších a Orlických horách. Většina hlavních středisek nechala ceny na úrovni minulé sezony. Výjimkou jsou Pec pod Sněžkou a Říčky v Orlických horách, kde jízdné v hlavní sezoně pro dospělého zdraží o sedm procent a dvě procenta.

Největší české lyžařské středisko Špindlerův Mlýn ceny nechalo na úrovni minulých dvou sezon. "Růst daně z přidané hodnoty nám v nákladech vyrovná snížení daně z příjmu právnických osob," řekl ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran. Dospělého přijdou celodenní zimní radovánky ve Špindlerově Mlýně na 750 korun, za dítě zaplatí rodiče 500 korun. To je nejvíce v celém Česku.

Klidní zůstávají vlekaři v Ústeckém kraji. "Nejsme plátci DPH, o něco se nám zvednou náklady, ale v našich cenách se to nijak neprojeví," řekl Jiří Zmítko ze Sport centra Bouřňák v Mikulově na Teplicku. Ceny vleků zůstanou stejné až do konce sezony i ve Sport areálu Klíny na Mostecku. "Máme stejné ceny jako v loňském roce. Od ledna půjde zvýšení daně na náš úkor, ale s cenami hýbat nebudeme," uvedl Josef Dlouhý z areálu.

Na změnu DPH se připravují i horští hoteliéři, ceny ale většinou upraví až na sezonu 2008/2009. "Smlouvy s cestovními kancelářemi uzavíráme rok dopředu a také musíme brát ohled na konkurenci, i proto ceny v průběhu sezony měnit nemůžeme," řekl Jaroslav Svoboda, jednatel společnosti Czech Inn Hotels, která v krkonošském středisku Harrachov provozuje hotely Karolina, Bellevue a Harrachov Inn. Ceny se podle něj budou zvyšovat zřejmě až před příští zimní sezonou. Podobně se dnes vyjádřili i provozovatelé dalších horských hotelů.

Například Beskydský hotel Prosper v Čeladné ale přistoupí ke zvýšení ceny již v lednu. Jednodenního pobyt se hostu prodraží o čtyři procenta. Při ubytování na dva dny se cena nezmění a při pobytu na tři a více dní bude cena o pět až deset procent nižší proti současnému stavu, řekl šéf hotelu Benedikt Król. "Tímto opatřením se snažíme zvýšit procento obsazenosti, abychom pokryli výpadek ze zvýšení DPH," poznamenal. Nyní stojí jedna noc v hotelu 650 korun.

Podle Asociace hotelů a restaurací zdraží příští rok o více než pět procent zejména malé hotely v regionech, naopak hotely v Praze a dalších velkých městech si ceny podrží na letošní úrovni.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK