Eurochambres: Evropští podnikatelé nejoptimističtější za sedm let

09.12.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. prosince (ČTK) - Očekávání evropských podnikatelů ohledně hospodářských výsledků v příštím roce jsou nejvyšší za posledních sedm let. Nejlepší podnikatelskou náladu přitom mají v řadě ukazatelů Češi. Nejvyšší optimismus v Evropě je u očekávání výsledku celkového obratu. Opatrnější jsou podnikatelé pouze při předvídání dalšího vývoje v zahraničním obchodu. Vyplývá to z průzkumu, který pořádá každoročně Sdružení evropských obchodních a průmyslových komor Eurochambres.

Průzkum, který se uskutečňuje v září a říjnu, zjišťuje a porovnává očekávání evropských firem jejich hospodářských výsledků v současném roce a roce následujícím. Do průzkumu se letos zapojilo 86.000 podnikatelů z 27 zemí Evropy. Šlo o země EU kromě Litvy a Irska, navíc ale z Chorvatska a Turecka. V Česku průzkum dělala Hospodářská komora, která jej poskytla i s komentářem ČTK.

Hlavním ukazatelem průzkumu je tzv. podnikatelská jistota. Ta je nejvyšší v Dánsku, kde dosahuje čisté bilance, která vznikne odečtením procenta záporných odpovědí od procenta kladných, 73 bodů. Naopak nejvíce pesimistů je mezi podnikateli Estonska, které mělo -20 bodů, kde bylo i nejmarkantnější zhoršení podnikatelské nálady s -44 bodů. Španělé, Řekové a Maďaři tvoří spolu s Estonci skupinu se záporným výsledkem, v ostatních zemích převažují optimisté.

Největší meziroční nárůst podnikatelské jistoty o 23 bodů zaznamenal průzkum u českých podnikatelů. Celkem 55 procent českých podnikatelů vidí celkový vývoj pro svoji firmu v příštím roce příznivě, naopak pesimistický výhled pro příští rok uvedlo pouze devět respondentů. Loňská očekávání podnikatelů se ukázala jako příliš skeptická. V minulém roce bylo mezi firmami optimistických 40 procent a 18 procent pesimistů. Vedle změn v daňových zákonech se podle komory dějí i některé další kroky, které podnikatelská veřejnost vnímá jako posun k lepšímu. Ať už prý jde o zjednodušení některých procesů, změny v živnostenském zákoně, postupné částečné odbourávání administrativy apod.

Očekávání celkového obratu jsou mezi firmami jednoznačnější než v roce loňském. Pokračují tak v pozitivním trendu těchto let, který je tažen důvěrou v pozitivní vývoj ve firmách Francouzů a u podnikatelů Německa. Nejvíce optimistů ve výhledech na vývoj celkového obratu je ale možné najít ve firmách nových členských zemí EU, ve státech Skandinávie a v Portugalsku.

U českých firem je proti loňsku patrný značný posun v očekávání výsledků celkového obratu, a to jak za rok 2007, tak i v roce 2008. V roce 2006 byla čistá bilance odpovědí, tedy optimisté minus pesimisté, +27 bodů, v letošním roce je to 48 bodů. Na 60 procent podnikatelů v Česku podle výsledků průzkumu předpokládá, že jejich celkový obrat za rok 2007 bude vyšší než v předchozím roce. Ve výrobním sektoru je to dokonce 73 procent respondentů, v sektoru služeb 55 procent. Očekávání pro rok 2008 jsou téměř totožná.

Loňská očekávání firem na růst jejich prodejů na domácích trzích se naplnila, respondenti jsou proto optimističtí ve svých výhledech i letos. Rozdíly u jednotlivých států jsou spíše marginální. Obecně lze říci, že převažují optimisté v zemích eurozóny. Markantní posun v optimistickém očekávání je pouze u Lotyšska s +15 body a Kypru s +17 body a naprosto nejjednoznačněji u Česka s +26 body.

Při meziročním srovnání je zřejmé, že očekávání firem v loňském roce byla zbytečně pesimistická. Ještě loni předpokládalo 30 procent českých firem, že jejich prodej na domácím trhu v roce 2007 bude růst, v letošních výsledcích odhaduje růst svých prodejů na domácím trhu polovina respondentů. Bilance odpočtu pesimistů od optimistů byla v loňském průzkumu na osmi bodech, v průzkumu letošním převažují optimisté o 36 bodů. Pro rok 2008 očekává růst na domácích trzích 46 procent podnikatelů, 11 procent naopak očekává pokles.

Očekávání evropských firem od vývoje v exportu jsou mírně pesimističtější než ta v loňském roce, i přesto jsou jejich vyhlídky značně optimistické. Británie je mezi respondenty z 27 zemí největším skeptikem, důvodem bude pravděpodobně současný vývoj na rozsáhlém britském finančním trhu. Optimismus německých firem pramení zřejmě z jejich současné zkušenosti, že jsou schopny dorovnávat ztráty potenciálu trhu v USA vývozem zboží do nově vznikajících ekonomik.

Celkem třetina českých firem očekává růst exportu. Mezi odpověďmi českých firem na dotaz, zda očekávají v roce 2007 růst vývozu svých produktů, bylo v loňském roce 23 procent optimistů. V letošním roce na stejnou otázku odpovědělo kladně 32 procent podnikatelů. Celková bilance v odhadu výsledku exportu za rok 2007 činí 20 bodů. Pro rok 2008 předpokládá dokonce ještě více firem další růst exportu, bilance činí 24 bodů.

Uspokojivá výkonnost evropské ekonomiky má pozitivní dopad také na zaměstnanost, firmy hodlají přijímat zaměstnance i v roce příštím. Jde o tendenci patrnou především v nových zemích EU a ve Skandinávii. Nejčastěji se k přijímání nových zaměstnanců ale hlásí firmy Německa, očekávání jsou zde nejvýraznější za posledních deset let.

Přijímat zaměstnance hodlá v roce 2008 v Česku na 40 procent výrobců a 32 procent poskytovatelů služeb. Tito respondenti, jichž bylo 34 procent, značně převyšují nad firmami, které chtějí počet zaměstnanců snížit, jichž bylo deset procent. O 24 procentních bodů tak převažují ti, kteří hodlají přijímat. Ještě v loňském průzkumu byl tento poměr značně vyrovnaný.

Firmy očekávají díky technické novele zákoníku práce a některým dalším legislativním úpravám, narovnání některých pokřivení na trhu práce. Ten se ale potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, což je problém velkých i malých firem. Drobní podnikatelé se s nedostatkem pracovních sil budou potýkat hůře, situaci by mohla zlepšit změna v mobilitě pracovních sil jak místně, tak profesně, upozornila komora.

Investice firem by podle odhadů měly být v roce 2008 o něco vyšší než letos. Nejvýraznější investice předpokládají opět firmy z Česka. Rostoucí objem vlastních investic provedených v roce 2007 v porovnání s předchozím rokem odhadlo 40 procent dotázaných. Stejný podíl firem hodlá investovat i v roce příštím. Jde o velmi výrazný posun v poměru v porovnání s výsledky průzkumu provedeném loni, kdy bilance poměru kladných a záporných odpovědí při odhadu vývoje v roce 2007 dosahovala pěti bodů. Letos odhad na rok 2008 dosahuje 26 kladných bodů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK