Ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly meziročně o 18 procent, z toho ceny chleba o 23,8 procenta, běžného pečiva o 27,9 procenta a pšeničné mouky o 56,7 procenta. Celkem v oddíle potravin a nealkoholických nápojů cenová hladina stoupla o 10,4 procenta, což znamená po více než 11 letech další dvouciferný meziroční růst; naposledy to bylo v červenci 1996. Rychleji rostly ceny i u dalších potravin. V dopravě zapůsobilo zdražení pohonných hmot, které byly v listopadu vyšší o 9,7 procenta.
Ceny alkoholických nápojů a tabáku nadále rostly v důsledku zdražení tabákových výrobků, tentokrát o 28,5 procenta. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 9,7 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 17,1 procenta, zatímco v bytech s tržním nájemným kleslo o 0,1 procenta.
Nižší než loni byly ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost, a to o 1,9 procenta, dopravních prostředků o 0,8 procenta, audiovizuálních a fotografických přístrojů a zařízení pro zpracování dat o 11,9 procenta. Z potravin byly meziročně nižší hlavně ceny brambor o 31,9 procenta, vepřového masa o 3,4 procenta a cukru o 2,7 procenta.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti předchozímu průměru byla v listopadu 2,5 procenta, což je o 0,3 procentního bodu více než v říjnu.
Za meziměsíčním růstem inflace stály převážně ceny potravin a nealkoholických nápojů, jejichž zvýšení o čtyři procenta představuje největší meziměsíční cenový skok od ledna 1993. Největší vliv mělo podle ČSÚ zvýšení cen pekárenských výrobků a obilovin o 11,3 procenta, z toho běžného pečiva o 24,6 procenta a chleba o 16,2 procenta.
Vývoj cen v dopravě ovlivnilo zdražení pohonných hmot o 2,9 procenta, z toho ceny motorové nafty vzrostly o šest procent a plynu LPG o 6,2 procenta. Ceny nafty byly nejvyšší od počátku statistického sledování, tedy od roku 1969, a její cena byla vyšší než cena benzinu Natural 95. Pivo podražilo o 2,8 procenta a ceny tabákových výrobků o 0,6 procenta.
Na snižování cenové hladiny proti předchozímu měsíci mírně působil pokles cen za rekreaci a kulturu. Z potravin se meziměsíčně snížily zejména ceny vepřového masa, jablek, citrusů, ale také brambor či cukru.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen v EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v říjnu 2,7 procenta, což je o 0,4 procentního bodu více než v září. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 13,2 procenta) a Bulharsku (o 10,6 procenta) a nejméně na Maltě a v Nizozemsku (o 1,6 procenta). Na Slovensku zrychlil cenový růst na 2,4 procenta.