Nejvíce, přibližně 13 miliard korun navíc, přinese zvýšení daně u potravin a nealkoholických nápojů. Více než tři miliardy stát získá zvýšením daně u stavebních prací, přes dvě miliardy u teplé vody a topení a dvě miliardy u léčiv.
Podle dřívějších vyjádření představitelů Potravinářské komory se ale změna snížené sazby DPH v případě cen potravin plně neprojeví. Důvodem je velká konkurence na trhu a boj obchodních řetězců, které se snaží ceny držet co nejníže. Současné zdražování potravin jde spíše na vrub celosvětově rostoucí poptávce.
Nejvíce by se měl zřejmě projevit růst daně u položek, kde není příliš velká konkurence, tedy u vody, jízdného a tepla. I když by měly kvůli změně zdražit i byty, poptávka po nich by se podle odborníků od nového roku příliš změnit neměla.
Kvůli daním a růstu cen energií již například zdražila polovina lyžařských středisek na českých horách. Na změnu DPH se připravují i horští hoteliéři, ceny ale většinou upraví až na sezonu 2008/2009.
Zvýšení nižší sazby DPH je součástí balíků reformy veřejných financí, kterou v letošním roce schválila vláda i parlament. Vedle toho by mělo klesnout zdanění firem a zavedena bude jednotná sazba daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent. Daň se bude počítat z tzv. superhrubé mzdy, tedy včetně pojistného placeného zaměstnancem i zaměstnavatelem; ve skutečnosti tak bude činit 23,1 procenta.